Skip to content Skip to footer

Jak przygotować smaczny barszcz z koncentratu?

Czerwony barszcz jest nieodłącznym elementem niemal każdej wieczerzy wigilijnej. Niestety, jego przygotowanie od podstaw jest bardzo czasochłonne, co sprawia, że wielu z nas jada go tylko raz do roku. To błąd, ponieważ burak to niezwykle wartościowe warzywo. Dowiedz się, jak wykorzystać koncentrat barszczu czerwonego na co dzień i od święta.

Barszcz na mięsie

Wielu ludzi uważa, że barszcz przygotowany na mięsie smakuje najlepiej. Jak go przygotować? Ugotuj (lub wykorzystaj gotowy) wywar z żeberek, kości albo kurzych skrzydełek. Dodaj koniecznie czosnek i liść laurowy. Możesz dorzucić włoszczyznę lub kilka suszonych grzybów. Do wywaru wlej dobrej jakości koncentrat barszczu czerwonego, dopraw odrobiną majeranku. Unikaj gotowania, bo wtedy zupa straci swój piękny kolor.

Taki barszcz najlepiej smakuje czysty bądź delikatnie zabielony śmietaną. Można go dodatkowo delikatnie zakwasić octem lub dosłodzić cukrem.

Barszcz na wywarze grzybowym

Barszcz przygotowany na grzybkach to kolejny bardzo lubiany wariant. Aby go przygotować, należy przygotować bulion grzybowy z dodatkiem mnóstwa włoszczyzny i czosnku. W wersji ekspresowej można oczywiście skorzystać z gotowego wywaru. Do płynu dodajemy koncentrat i majeranek, doprawiamy do smaku cukrem lub octem.

Ta wersja najlepiej nadaje się do popicia krokietów lub pierogów z kapustą. Pamiętaj, aby gotowego barszczu nie gotować!

Barszcz ukraiński

Barszcz ukraiński to bardziej pożywna i sycąca wersja zupy buraczanej, którą zawdzięczamy sąsiadom zza wschodniej granicy. Dzięki dużej zawartości warzyw i obecności białej fasoli zawiera bardzo dużo błonnika i witamin.

Przygotowujemy wywar, najlepiej mięsny lub mięsno-grzybowy, z dodatkiem czosnku i liścia laurowego. Dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki i warzywa. Tutaj występuje pewna dowolność, jednak najczęściej to marchew, por, pietruszka, kapusta. Dorzucamy białą fasolkę z puszki i ugotowane albo upieczone buraki pokrojone w słupki lub starte na tarce (możemy wykorzystać też buraczane wiórki ze słoika). Dolewamy koncentrat barszczu czerwonego i zajadamy ze smakiem!

Koncentrat barszczu czerwonego kupisz na sklep.vitapol.pl