Skip to content Skip to footer

Skoki tandemowe odpowiednim pomysłem na rocznicowy prezent

Jeśli szuka się oryginalnego pomysłu na spędzenie rocznicy ze swoim partnerem, można zdecydować się na ekscytującą rozrywkę. Jeśli próbowaliście już skoków na bungee oraz jazdy samochodem terenowym czy wyścigowym i jesteście zwolennikami takiego spędzania rocznicy, możecie wybrać skoki tandemowe, które będą niezapomnianym przeżyciem.

Skoki tandemowe – razem a jednak osobno

Skoki tandemowe wykonuje się z instruktorem, dlatego nie będziecie wyskakiwać z samolotu wspólnie, a każdy przypięty do swojego instruktora. Nie mniej jednak w czasie lotu możecie się spotkać, a nawet złapać się za ręce, wykonując odpowiednie ruchy w powietrzu.

Nie każdy wie, że podczas swobodnego spadania również można się przemieszczać. W ten sposób niektóre osoby, np. biorą oryginalny ślub w przestworzach. Oczywiście ceremonia musi być maksymalnie uproszczona, bo swobodne spadanie to tylko 50 sekund, a następnie otwierany jest spadochron główny bądź zapasowy.

Skoki tandemowe – pęd powietrza i adrenalina

W czasie skoku tandemowego jest tyle samo adrenaliny, co w czasie skoku w pojedynkę. Aby skakać samodzielnie trzeba jednak zrobić dłuższy kurs teoretyczny i praktyczny pod okiem instruktora, a w przypadku skoków tandemowych wystarczy krótkie 15-minutowe szkolenie na ziemi przed lotem samolotem na odpowiednią wysokość.

Przed skokiem tandemowym należy wdziać na siebie specjalny kombinezon chroniący przed pędem powietrza. Przy swobodnym spadaniu osiągacie bowiem prędkość nawet 200 km/h.

Całość tra ok. 25-30 minut. Najpierw następuje wznoszenie się na wysokość 4000 m, które trwa jakieś 15 minut, a następnie skok tandemowy. W czasie skoku spadanie bez spadochronu trwa ok. 50 sekund. Następnie otwierany jest spadochron i szybuje się tak ok. 10 minut.

Skoki tandemowe – środki bezpieczeństwa

W czasie skoku tandemowego każdy uczestnik przypięty jest do instruktora specjalnymi pasami. Są niezwykle mocne i wytrzymują ciężar nawet kilku ton. Mimo wszystko skoki tandemowe mogą wykonywać jedynie osoby, których waga nie przekracza 100 kg. W powietrzu następują bowiem duże przeciążenia.

Poza kombinezonem, chroniącym przed zimnym powietrzem i targaniem ubrania przez jego pęd, konieczne jest założenie okularów, które chronią oczy przed wszystkim co może się do nich dostać, a także kask na głowie, który pełni istotną rolę zabezpieczającą nie tylko w czasie lotu ale lądowania. Dwa spadochrony główny i zapasowy, a także tzw. anioł stróż, który otwiera spadochron zapasowy w przypadku gdy główny nie zadziała, a zapasowy nie zostanie uruchomiony w odpowiednim czasie. Dlatego skoki tandemowe, mimo wszystko, są bardzo bezpieczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Strefy Silesia