Skip to content Skip to footer

Samodzielna nauka tworzenia stron www bez rujnowania budżetu

W epoce, w której Internet kształtuje społeczeństwo, a biznes w coraz większym stopniu opiera się na obecności w sieci, tworzenie stron www jest niezwykle cenioną umiejętnością. Często odstraszają nas jednak ceny stacjonarnych kursów, jednak można uczyć się tej sztuki samodzielnie za niewielkie pieniądze lub nawet za darmo.

Fora i społeczności Internetowe

Bez względu na źródło materiałów, ważna jest dla nas możliwość uzyskania pomocy innych osób, zwłaszcza w przypadku poważniejszych wątpliwości czy braku zrozumienia pewnych kwestii, co sprawia, że utykamy w miejscu.

Jedną z największych społeczności dotyczących kwestii związanych z IT i siecią jest Forum Webhelp. Jest one w całości poświęcone tworzeniu stron www i zarządzaniu nimi. Jest przyjazne także i początkującym webmasterom i zawiera dedykowane im działy. Z zagranicznych portali warto polecić z pewnością StackExchange, na który zawsze można liczyć i jest to jedno z najlepszych źródeł podczas nauki nie tylko tworzenia stron.

Płatne i darmowe platformy kursowe

W sieci działa niezliczona ilość platform kursowych. Zarówno te płatne, jak i darmowe, potrafią dostarczyć wysokiej jakości materiały. Opcja płatna jest wydatkiem nieporównywalnie mniejszym od stacjonarnych kursów i podobnie jak one daje nam certyfikaty uznawane przez pracodawców. Spośród platform płatnych wymienić trzeba należy przede wszystkim Udemy – portal o zasięgu globalnym oferujący kursy w rozmaitych językach, w tym w języku polskim. Innymi platformami tego typu są też popularna Coursera czy edX, które oferują kursy przygotowane przez najlepsze uniwersytety. Tutaj jednak nie znajdziemy materiałów w języku ojczystym. Bardzo interesującym zasobem jest Stepik, który jest darmowy, a jednocześnie oferuje materiały wysokiej jakości.

Wszystkie wymienione portale posiadają też dobrze wykonane aplikacje mobilne, umożliwiając naukę z użyciem smartfona.

Darmowe i bardzo tanie książki

Powszechna jest opinia, że książki dotyczące branży IT muszą sporo kosztować. Istnieje jednak spora ilość bezpłatnych i bardzo tanich ebooków w języku angielskim. Jeżeli nie sprawia nam on większych problemów, powinniśmy zainteresować się księgarniami Amazon Kindle i Smashwords, które oferują niezliczoną ilość darmowych książek, które przeczytamy na różnych urządzeniach. Warto też zainteresować się też subskrypcjami. Dwa najpopularniejsze w skali światowej usługi – Scribd i Bookmate – w cenie około 30 złotych miesięcznie zapewniają dostęp do olbrzymiej bazy książek i umożliwiają ich pobieranie na smartfony i tablety, oferując miesięczny bezpłatny okres próbny.

Warto przyjrzeć się bliżej wymienionym zasobom i przekonać się, że nauka nie musi wiązać się ze słonymi opłatami i może być przy tym również niezwykle skuteczna

Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Iguana Studio