Skip to content Skip to footer

Bezpieczny dom to solidne zbrojenie


Zbrojenia budowlane
Budowa każdego obiektu wymaga zastosowania rozmaitych rozwiązań technicznych, przede wszystkim jednak takich, które zapewnią budynkowi stabilność i trwałość. Konstrukcja budowli musi być na tyle solidna, aby sprostać siłom rozciągającym, naprężeniom i obciążeniom. Decydującą rolę odgrywają w tej kwestii właściwie dobrane zbrojenia budowlane.

Zbrojenia w budownictwie jednorodzinnym

Beton jest w miarę solidnym materiałem budowlanym, jednak aby budynek był stabilny i trwały, beton musi zostać wzmocniony odpowiednią stalową konstrukcją. Tego rodzaju wzmocnienie wykonuje się ze stalowych prętów zatapianych w betonie, tworzących tak zwane szkielety lub siatki zbrojeniowe. W ten sposób budowany obiekt staje się bardziej odporny na obciążenia i inne oddziaływania mechaniczne.

W zależności od rodzaju budowli, jej wielkości, charakteru i przeznaczenia, zastosowanie mają rozmaite typy zbrojeń budowlanych. Jest sprawą oczywistą, że innego rodzaju wzmocnień, zarówno co do konstrukcji, jak i rodzaju materiału, wymaga zbrojenie dużej hali sportowej, innego zaś dom jednorodzinny. Ponieważ zaś, mimo spowolnienia gospodarczego w ostatnich latach, budownictwo jednorodzinne znakomicie się rozwija, wielkim zainteresowaniem cieszy się stal zbrojeniowa wykorzystywana właśnie w tej kategorii budynków.

Pręty zbrojeniowe i gotowe konstrukcje

Materiałem, z którego wykonywane są zbrojenia budowlane, jest stal o wysokiej jakości, a zasadniczym ich elementem stalowe pręty, proste i gięte, żebrowane i gładkie. Dawniej powszechnie wiązano konstrukcje zbrojeniowe z pojedynczych prętów przycinając je, gnąc i łącząc na placu budowy. I dzisiaj niekiedy spotyka się zwolenników tej metody, mimo iż jest to czynność żmudna i pracochłonna.

Jednak obecnie częściej wykorzystuje się gotowe zbrojenia w postaci szkieletów, to jest konstrukcji przestrzennych z prętów połączonych strzemionami, wykonanych ze stali klasy A-II lub A-III. Wykorzystuje się je głównie jako zbrojenia nośne, czyli przenoszące największe obciążenia. Z kolei siatki, inny model gotowych zbrojeń budowlanych, wykonuje się z cienkich prętów zgrzewanych w miejscach połączeń. Szkielety stosowane są przy zbrojeniu ław fundamentowych, nadproży, wieńców, podciągów i słupów, siatki w budownictwie mieszkaniowym wykorzystuje się do zbrojenia posadzek, sufitów czy ścian.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ponieważ zbrojenia każdego obiektu budowlanego decydują o jego przyszłych losach, pojawia się kilka istotnych kwestii do rozstrzygnięcia, od których wiele zależy. Należy przede wszystkim ściśle przestrzegać zaleceń co jakości stali zbrojeniowej zawartych w projekcie budowlanym. Kupując natomiast gotowe zbrojenia, należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość stali (musi być ona najwyższej klasy), ale i na odpowiednie atesty i certyfikaty.

Ponadto, jeśli chodzi o zbrojenia budowlane, ważna jest też klasa betonu, chodzi przede wszystkim o takie jego cechy, jak konsystencja i nasiąkliwość. Podobnie jak w przypadku stali, tak i w odniesieniu do betonu, jego parametry muszą być zgodne z projektem budowlanym.

Materiał przygotowano przy wsparciu merytorycznym zespołu Boels – profesjonalnej wypożyczalni budowlanej. Jeśli szukasz narzędzi lub sprzętu budowlanego na wynajem, sprawdź ofertę Boels!

boels-m