W czasach, gdy kryzys dotyka coraz większą liczbę ludzi, coraz wyraźniejsza jest potrzeba chwytania się doraźnych zajęć przez studentów. Pojawia się jednak pewien problem związany z dziennym trybem nauki. Polega on na tym, że często terminy zajęć kolidują z godzinami, w których powinno się pracować.
Rozwiązaniem jest oczywiście praca tymczasowa, nieobejmująca pełnego etatu, lecz tylko po kilka godzin tygodniowo – przykładowo w weekendy. Jakimś wyjściem jest też praca na tydzień lub dwa, dająca niewielki, ale za to szybko osiągalny dochód. Czy tego typu ofert jest dużo? Wystarczy odwiedzić dowolną agencję pracy, aby przekonać się, że tak.
Zresztą w zasadzie zazwyczaj jest właśnie tak, że typowa agencja pośrednictwa pracy specjalizuje się głównie w tego rodzaju ogłoszeniach, natomiast oferty specjalistyczne są tylko w niektórych spośród nich. Z drugiej strony właśnie w trakcie pomocy w rekrutowaniu pracowników tymczasowych agencje pracy mogą budować bazę danych na temat szczególnie aktywnych osób, ich preferencji zawodowych oraz ich kompetencji. Udając się do agencji pracy trzeba poczynić odpowiednie przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej, które znacznie podniosą szanse na dostanie choćby tymczasowej pracy. Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej i dobrze napisane CV to połowa sukcesu jeżeli chodzi o staranie się o nową pracę.
A przede wszystkim mogą z danych umieszczonych w CV budować bazę, na podstawie której będą w przyszłości w stanie wyselekcjonować kandydatów do prac o szczególnych wymaganiach, np. w zakresie umiejętności technicznych, językowych lub odnoszących się do przebytych wcześniej szkoleń lub uzyskanego doświadczenia w wykonywaniu nietypowych, a zarazem bardzo odpowiedzialnych zadań.