Pisanie CV to nie lada wyzwanie. Od jego jakości może zależeć nas przyszły etat. Jest ono elementem, na który w pierwszej kolejności zwraca swoją uwagę pracodawca, toteż nie może być ono wybrakowane lub pisane na przysłowiowym kolanie.
Jak napisać skuteczne CV?
Przede wszystkim musi być ono naszpikowane konkretami z życia zawodowego. Nie może więc ono zawierać utartych formułek i zwrotów, bo niczym nie będzie różniło się od innych. Po drugie w CV warto pisać wyłącznie prawdę, bo nasze kłamstwa na przykład perfekcyjnej znajomości języka angielskiego prędzej czy później i tak wyjdą na jaw. Po trzecie skuteczne CV to takie, które zachęca do przeczytania i ma klarowną, przejrzystą budowę, toteż nie może być ono zlepkiem przypadkowych słów i faktów. Powinno ono raczej mówić coś o nas samych, naszej motywacji do pracy i w jaki sposób nasze zatrudnienie pomoże firmie rozwinąć skrzydła.
Co powinno zawierać CV?
O tym, jak napisać skuteczne CV powstało mnóstwo publikacji, jednak nigdy nie zaszkodzi przypomnieć sobie podstawowych informacji. Po pierwsze w CV należy wpisać pełne imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu czy adres e-mail. Ten ostatni przydaje się do nawiązania kontaktu, gdyby przyszły pracodawca zdecydowałby się nas zatrudnić, a nie mógłby powiadomić nas o tym telefonicznie. Profesjonalne CV powinno mieć także zdjęcie. Nie musi być ono takie jak do dowodu, ale nie może być ono zbyt śmiałe i wyluzowane.CV to nie portal randkowy.
W takim dokumencie jak CV należy wspomnieć o doświadczeniu zawodowych. Najlepiej o obowiązkach i zajmowanym stanowisku pisać w sposób chronologiczny. By go zachować, należy wymienić miejsca, w których pracowało się ostatnio, a dopiero potem wymienić kolejne, jeżeli są one istotne dla stanowiska, na które się aplikuje. Przy tworzeniu bazy zawodowej w CV należy podawać pełne okresy zatrudnienia, a najlepiej miesiąc i rok.
Co jeszcze jest istotne dla przyszłego pracodawcy?
W CV kandydata nie może zabraknąć również informacji na temat wykształcenia. By były one pełne, należy wymienić pełną nazwę uczelni, na której się studiowało, nazwę kierunku wydziału czy uzyskany tytuł. Mile widziane jest też umieszczenie daty rozpoczęcia i zakończenia. To da pracodawcy pewne wskazówki na temat płynności studiów. Jeżeli ma się ukończone jakieś kursy i szkolenia ważne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy, warto o nich wspomnieć. Jednak nie należy z nimi zbytnio przesadzać, bo gdy uzbiera się ich zbyt dużo, to pracodawca, zamiast zainteresować się naszym CV- szybko się znudzi. Lepiej dobierać je starannie i tak by podkreśliły nasze zawodowe atuty.