Nowoczesne monitory OLED w przemyśle odgrywają coraz większą rolę, ale pomimo tego wiele osób w dalszym ciągu nie wie, czym one tak naprawdę różnią się od popularnych monitorów LCD. W niniejszym artykule znajdą Państwo odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Czym tak naprawdę jest monitor OLED?
OLED najprościej rzecz mówiąc to skrót od Organic Light Emitting Diode, który oznacza organiczną diodę elektroluminescencyjną. Nowoczesne monitory OLED zbudowane są właśnie z tego typu diod.
Z praktycznego punktu widzenia monitor OLED składa się z kilkudziesięciu bardzo cienkich warstw materiałów organicznych, które pod wpływem prądu elektrycznego świecą. Z racji tego, że panele same wytwarzają światło, to potocznie nazywa się je po prostu wyświetlaczami emisyjnymi. Ekrany OLED można śmiało zaliczyć do tej samej kategorii co popularne plazmy.
Jeżeli chodzi o wyświetlacze LCD (ciekłokrystaliczne), to różnią się one od ekranów OLED tym, że modelują one światło wytworzone przez oddzielny i niezależny moduł podświetlenia. Zwykłe ekrany LCD przepuszczają światło z zewnętrznego źródła, dlatego też są nazywane wyświetlaczami transmisyjnymi.
Jakie są rodzaje wyświetlaczy OLED?
Producenci mają w swojej ofercie sprzedażowej bardzo wiele wyświetlaczy OLED, które znajdują zastosowanie w wielu branżach. Warto wyraźnie zaznaczyć, że popularne wyświetlacze OLED stosowane na przykład w telewizorach znacząco różnią się od modeli, które wykorzystuje się na przykład w smartfonach.
Jeżeli chodzi o zwykłe telewizory, to większość producentów stawia na wyświetlacze WOLED albo OLED RGBW. W przypadku urządzeń mobilnych (telefony komórkowe, tablety itp.) największym zainteresowaniem cieszą się z kolei wyświetlacze OLED RGB.
Czym wyróżniają się monitory OLED?
Nowoczesne monitory OLED mogą pochwalić się bardzo niską degradacją kolorów. Ma to olbrzymie znaczenie przede wszystkim jak patrzy się na wyświetlacz pod różnym kątem. Monitor OLED poddawany jest także procesowi enkapsulacji, dlatego też może on pochwalić się doskonałą hermetycznością. Do wyświetlaczy nie ma szans dostać się kurz, dlatego też wykorzystywane są one na szeroką skalę w przemyśle, a dokładniej mówiąc w branżach, gdzie nie zawsze panują dobre warunki.
Największą wadą monitorów OLED jest ich wysoka cena, ale sytuacja ta zmienia się z roku na rok. Do minusów należy zaliczyć również niską jakość w trybie pełnoekranowym.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.