Alkomat to urządzenie, które wielu kierowcom źle się kojarzy. Wszak badanie tym urządzeniem zakończone wykryciem alkoholu w wydychanym powietrzu może skończyć się nie tylko mandatem, ale też utratą prawa jazdy. Szczególnie bolesne to doświadczenie dla osób pracujących na co dzień jako kierowcy i od czasu do czasu zażywających alkoholu. Nie mogą być oni nigdy pewni czy na pewno są już w stu procentach trzeźwi. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup sprzętu jakim są alkomaty profesjonalne.
Czym różnią się alkomaty profesjonalne od tych dostępnych w marketach?
Konsument może jednak zapytać po co kupować bardzo drogie i profesjonalne alkomaty policyjne z mnogością funkcji kiedy można nabyć tańszy, niewielki alkomat w markecie lub sklepie internetowym. Jakość pomiaru pokazywana prze alkomaty policyjne oraz przez tańsze ich odpowiedniki jest jednak całkowicie odmienna. Profesjonalne alkomaty przeznaczone dla służb porządkowych posiadają określony atest i jeśli mają też aktualne i ważne świadectwo wzorcowania (co oznacza iż zostały przebadane przez okręgowy urząd miar i spełniają swoją funkcję) wyniki z nich są niepodważalne i mogą stać się dowodem w sądzie. Warto więc nabyć tego typu urządzenie i mieć pewność, że nie stanowimy zagrożenia na drodze oraz, że nie grozi nam mandat i konsekwencje karne.
Alkomaty dowodowe – przedział cenowy
Ceny alkomatów dowodowych wahają się na rynku w zależności od wyposażenia i producenta. Są to standardowo alkomaty wyposażone w dobrej jakości sensor elektrochemiczny oraz pamięć mieszczącą pewną ilość pomiarów. Różnią się jednak pozostałymi elementami oraz dodatkami jakie posiadają. Przykładowo kompaktowe alkomaty dowodowe, wyposażone w ustnik, wyświetlacz LCD oraz pamięć mieszczącą kilka tysięcy pomiarów to koszt od tysiąca do dwóch i pół tysiąca złotych. Dodatkowo płatne jest wyrobienie wzorcowania (150 złotych) oraz kalibracji (80 złotych). Dużo większy nakład ponieść należy aby zakupić pełen zestaw alkomatu wyposażonego w system diod led określających stopień trzeźwości, kolorowy ekran oraz dodatkowy system drukarki pozwalającej na drukowanie na miejscu wyników pomiaru. Takie urządzenie kosztuje już od 4 do nawet 8 tysięcy złotych w zależności od producenta.