Skip to content Skip to footer

Sokowirówka. Warto ją myć po każdym użyciu

Mycie sokowirówki konieczne jest po każdym jej użyciu. Zaniechanie tych działań może bowiem doprowadzić do utrudnionego mycia w przyszłości i wytwarzania soku, który nie jest zdrowy. Nawet kilkugodzinna przerwa w użytkowaniu sokowirówki to dużo. Pozostałości po wcześniejszym użytkowaniu mogą w tak krótki czasie w sokowirówce zacząć się psuć.

Rozkładanie sokowirówki

Przed umyciem tego urządzenia trzeba oczywiście rozebrać ją na pojedyncze elementy. Nie każda sokowirówka jest łatwa do rozłożenia na części. Szczególną trudność może sprawić odłączenie wirującego sitka od głównego elementu sokowirówki i osi silnika. Warto przy wyjmowaniu tych elementów zachować sporą ostrożność, istnieje bowiem ryzyko przypadkowego ich uszkodzenia. W najlepszym przypadku element nie będzie do końca sprawny, w najgorszym, sokowirówka będzie musiała być oddana do naprawy.

Wyjęte elementy należy oczyścić z pozostałości po owocach, następnie każdy z nich umyć. Warto przywiązać do tych czynności sporo uwagi i wszystkie elementy umyć dokładnie z każdej strony. Przy sitku trzeba zwrócić też uwagę na pozostałości owoców, które mogły pozostać w oczkach sitka. Z reguły jednak można ich się pozbyć w bardzo prosty sposób, po prostu płucząc sitko pod wodą.

Suszenie umytych elementów sokowirówki

Umyte elementy sokowirówki powinny wyschnąć w sposób naturalny. Najlepiej pozostawić je na kilka godzin na suszarce do naczyń. Wiele osób chcąc przyspieszyć suszenie elementów sokowirówki, decyduje się na ich wycieranie. Oczywiście nie ma w tym nic złego, nie można jednak zapominać, że te elementy są wykonane z plastiku. Po wielokrotnym wycieraniu, szczególnie twardszym, materiałowym ręcznikiem do naczyń, nie zaś ręcznikiem papierowym, na plastikowych powierzchniach mogą pojawić się zarysowania. Taka sokowirówka nadal oczywiście będzie sprawna, jednak nie będzie już wyglądać idealnie.

W czasie, gdy schną elementy sokowirówki, warto przyjrzeć się jej głównej części z silnikiem i ją także umyć. Tu rzecz jasna nie ma mowy o myciu pod bieżącą wodą. Konieczne jest umycie tej części delikatną, mokra szmatką. Warto też uważać, by woda nie wpłynęła do środka urządzenia, bowiem może to prowadzić do spięć a w konsekwencji do uszkodzenia sokowirówki po ponownym włączeniu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Oczywiście mycie sokowirówki, a nawet jej rozbieranie powinno się przeprowadzać po odłączeniu jej od zasilania. Także przy składaniu sokowirówki z powrotem w całość, podłączać ją do prądu można dopiero na końcu, po ukończeniu wszystkich prac związanych z myciem i składaniem urządzenia.

Umytą sokowirówkę można odstawić na blat kuchennych mebli lub schować do szafki. Oczywiście można tez przystąpić do wyciskania kolejnej porcji soku, nie zapominając, że po zakończeniu prac mycie trzeba powtórzyć.

Sokowirówki dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.