Niskich temperatur w leczeniu używa się już od dawna. Ich zaletą jest duża skuteczność oraz brak skalpela w trakcie zabieg, dzięki czemu pacjent szybko wraca do formy sprzed zabiegu. Co warto wiedzieć o kriochirurgii, nim zdecydujemy się na zabieg?
Na czym polega leczenie niskimi temperaturami?
Aparat do kriochirurgii pracuje w temperaturze – 89º C. Wyposażony jest w wyjątkowo precyzyjny aplikator, który lekarz kieruje na uszkodzoną tkankę. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać chłód, swędzenie lub pieczenie. Jest to jednak bardzo krótkotrwałe wrażenie.
Krioterapia urządzenia, dzięki temu, że pracują w niskich temperaturach są bezpieczne i wyjątkowo skuteczne. Trzeba pamiętać, że zabieg aparatem do kriochirurgii nie wykorzystuje skalpela. Dzięki temu pacjent w krótkim czasie wraca do pełni sił.
Ważne jest również, że w trakcie zabiegu nie występuje ryzyko zakażenia, tak jak w trakcie operacji klasycznych, gdzie pacjent poddawany jest cięciu chirurgicznemu. W takich warunkach należy się liczyć z możliwością wdania się zakażenia. Przecięta tkanka goi się dłużej niż tkanka, do której leczenia zostaną wykorzystane niskie temperatury.
Na skórze, która została poddana zabiegowi, pojawia się strup, który znika po 10 – 14 dniach. Blizny, które pozostają są znikome. Bardzo często udaje się również przeprowadzić zabieg, który nie pozostawia żadnych śladów.
Kiedy sprawdza się leczenie niskimi temperaturami?
Aparat do kriochirurgii najczęściej wykorzystywany jest do usuwania zmian dermatologicznych. Włókniaki, brodawki, mięśniaki, blizny, bliznowce, rogowacenia słoneczne czy nagniotki bardzo często usuwane są przy pomocy krioterapia urządzenia. Nie znaczy to jednak, że aparat do kriochirurgii sprawdza się wyłącznie w dermatologii. Jest on wykorzystywany również w innych dziedzinach medycyny.
Aparat do kriochirurgii bardzo często wykorzystywany jest do usuwania zmian ginekologicznych. Jest to zabieg bezbolesny i bardzo skuteczny. Pacjentka po kilku dniach wraca do pełni sił.
Krioterapia urządzenia są również wykorzystywane w leczeniu zmian okulistycznych oraz stomatologicznych.
Jest to terapia, która polecana jest osobom w różnym wieku. Ważne jest to, że stan zdrowia również nie jest przeciwwskazaniem do podjęcia leczenia przy pomocy niskich temperatur.