Większość osób, nawet niepracujących profesjonalnie w warsztatach, potrafi posługiwać się wiertarką ręczną. Tymczasem w wielu wymagających pracach konieczne staje się użycie wiertarki słupowej. Jakie jej właściwości decydują o znaczącej przewadze nad wiertarkami ręcznymi?
Zalety wiertarek ręcznych
Wiertarki ręczne znajdują wiele zastosowań. Warto nadmienić, że nie tylko są używane do wiercenia otworów, ale również z powodzeniem można za ich pomocą obrabiać przedmioty wykonane z różnych materiałów. Przykładowo używając odpowiedniej końcówki, wykorzystując ruch obrotowy narzędzia można szlifować różnorodne powierzchnie. Prace wykończeniowe, takie jak polerowanie również można przeprowadzić za ich pomocą. Oczywiście, w przeciwieństwie do wiertarek słupowych, wiertarki ręczne zapewniają mobilność. Istnieją również narzędzia tego typu zasilane z akumulatorów, a to już pozwala na użycie wiertarki w praktycznie dowolnym miejscu. Istnieje jednak szereg zastosowań w których sprawdzi się jedynie wiertarka słupowa.
Czym są i jak się używa wiertarki słupowe?
Wiertarki słupowe nazywa się czasem pionowymi lub kolumnowymi, gdyż używa się ich w pozycji wertykalnej. Jest to spowodowane faktem, iż tego typu narzędzia zostały zaprojektowane w celu osiągnięcia jak największej precyzji procesu wiercenia. Bardzo istotnym faktem jest to, że wiertarki kolumnowe nie wymagają montażu na stałe do konkretnego stołu. Są to urządzenia przeważnie wolnostojące, wyposażone w blat roboczy na którym należy umieścić obrabiany przedmiot. Jednak ze względu na sposób pracy tego urządzenia, można jej oczywiście używać jedynie w warsztacie do obróbki przedmiotów, które nadają się do umieszczenia na stole roboczym.
W czym wiertarki słupowe są lepsze od wiertarek ręcznych?
Sztywna kolumna na której umieszczona jest wiertarka zapewnia bardzo precyzyjny posuw wiertła. Można przy tym swobodnie operować siłą nacisku na wiercony przedmiot bez obawy, że wywiercony otwór będzie odchylony od kąta prostego. Obrabiany element należy unieruchomić za pomocą imadła. Dlatego pozycja wywierconego otworu również będzie bardzo precyzyjna. W wielu przypadkach (np. obróbka elementów maszyn) jest to krytyczny parametr dla funkcjonalności.