Skip to content Skip to footer

Druk sublimacyjny w teorii i w praktyce

Sublimacja to termin, który wielu osobom kojarzy się z lekcjami chemii i fizyki, a nie z poligrafią. Termin ten jest używany wtedy, gdy chce się opisać przemianę fazową prowadzącą do bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w gazowy. Okazuje się jednak, że znajduje ona zastosowanie także w poligrafii, gdzie bazuje na niej druk sublimacyjny.

Praktyczne wykorzystanie druku sublimacyjnego

Gdy w grę wchodzi sublimacja druk wykorzystujący tę metodę może być stosowany w przynajmniej kilku sytuacjach. Największe zainteresowanie nim wykazuje szeroko rozumiany przemysł reklamowy. Nie może być jednak inaczej, skoro nadruk sublimacyjny świetnie prezentuje się na kubkach, koszulkach torbach oraz wielu innych przedmiotach o charakterze promocyjnym. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z metodą drukowania, która będzie się sprawdzać bez względu na okoliczności. Nadruk sublimacyjny najlepiej prezentuje się wtedy, gdy skład tworzywa zawiera przynajmniej 70 procent poliestru. W innym przypadku rozwiązaniem może być powłoka sublimacyjna. Ta może być nanoszona na różnego rodzaju powierzchnie pod warunkiem, że zostaną one wcześniej odtłuszczone. Jest bazą do sublimacji i niejednokrotnie jedna jej warstwa nie jest wystarczająca. Gdy stosowana jest sublimacja druk często poddaje się też dodatkowemu zabezpieczeniu. Taką rolę może pełnić choćby lakier stanowiący ochronę przed promieniowaniem UV.

Druk sublimacyjny w praktyce

Przygotowanie nadruku sublimacyjnego nie byłoby możliwe bez specjalnego rozwiązania znanego jako papier transferowy. To właśnie tak nazywa się lustrzane odbicie drukowanego wzoru, które ma być przeniesione na docelowe podłoże. Tusze wykorzystywane w tym celu powstają na bazie wody. Korzystanie z nich jest wygodne, a one same są znane z tego, że są przyjazne dla środowiska naturalnego.Papier transferowy musi zostać przyłożony do produktu. Dzięki prasie termotransferowej trafia na miejsce docelowe. Jeśli parametry temperatury, czasu oddziaływania i ciśnienia są dobrze dobrane, można liczyć na to, że druk będzie prezentował się świetnie, zachwyci wyrazistością i doskonałym kontrastem. Prawidłowe przeprowadzenie procesu gwarantuje też wytrzymałość nadruku sublimacyjnego.