Skip to content Skip to footer

Nadruk sublimacyjnych na materiałach promujących firmę

Dla specjalistów od marketingu każda powierzchnia to potencjalne miejsce na reklamę. Kubek, koszulka, flaga, torba na zakupy mogą być nośnikami informacji promującej firmę i jej wyroby. Aby gadżety reklamowe były estetyczne i trwałe warto zdecydować się na nadruk sublimacyjny.

Druk sublimacyjny – niezawodna technika drukarska

Dobry nadruk musi być odporny na działanie czynników zewnętrznych – głównie promieniowania UV, wilgoci, niskich temperatur oraz czynników mechanicznych. Odpryskująca farba, przebarwienia, nieczytelne napisy są raczej antyreklamą. Druki sublimacyjne zapewniają trwałość i odporność oraz niezmienność kolorów przez lata. Czym różni się sublimacyjny nadruk od pozostałych? Gdy dotykamy tkaninę zadrukowaną innymi metodami wyczuwamy pod palcami farbę – czasem jest ona chropowata i sztywna. Sublimacja druk czyni gładkim, niewyczuwalnym, głęboko „wtopionym” w materiał.

Gdzie można zastosować druk sublimacyjny?

Stosowanie pras o różnych kształtach sprawia, że praktycznie nie ma takiej powierzchni, której nie da się zadrukować. Ze względu na specyfikę procesów fizycznych i chemicznych najlepsze efekty uzyskuje się drukując na tkaninach zawierających minimum 65% włókien polimerowych oraz na powierzchniach pokrytych lakierami polimerowymi (na przykład drewno czy ceramika malowane takim lakierem). Metoda druku sublimacyjnego jest znacznie tańsza, niż sitodruk. Ma to znaczenie przede wszystkim przy zleceniach wykonywania nadruków na wielkich powierzchniach: flagach, banerach, namiotach wystawowych.

Sublimacja druk rodem z laboratorium

Technika druku sublimacyjnego wykorzystuje kilka zjawisk fizycznych i chemicznych. Podstawą jest sublimacja – zjawisko związane ze stanami materii, a dokładnie z ich zmianą. Sublimowanie oznacza przechodzenie ze stanu stałego w lotny z pominięciem fazy cieczy. Ten proces dotyczy farb stosowanych do druku. Oprócz sublimacji ważne są także procesy termiczne zachodzące w materiale, na który przenoszony jest obraz.

Jak powstaje nadruk sublimacyjny?

Do wykonania nadruku potrzebne są drukarki wielkoformatowe oraz prasy termiczne. Najpierw na nośniku pośrednim – specjalnym papierze umieszcza się lustrzane odbicie treści nadruku. Papier układa się na przedmiocie i dociska prasą, która działa w określonej temperaturze i ciśnieniu. Pod wpływem temperatury farba sublimuje i wnika w rozgrzane włókna tkaniny. Po schłodzeniu farba na zawsze pozostaje wewnątrz tkaniny. Druki sublimacyjne tworzą obrazy wtopione w tkaniny, a nie naklejone na ich powierzchni. Stąd różnica w gładkości powierzchni oraz trwałości nadruku.