Skip to content Skip to footer

Opisy produktów – strategia marketingowa, którą nie tak łatwo opanować

W biznesie zwłaszcza tym internetowym słowo pisane ma wielką moc. Można za jego sprawą stworzyć ciekawe opisy produktów. To one muszą dostarczyć klientom sklepu internetowego podstawowych informacji na temat tego, co chcą kupić.

Komu sklepy internetowe zlecają tworzenie opisów produktów?

Opisy produktów po pierwsze tworzą pracownicy sklepu, którzy są odpowiedzialni za pijar medialny sklepu. Wiadomo przecież, że od jakości opisów zależy, czy dany produkt szybko się sprzeda, czy będzie zalegał w magazynach. Tworzenie opisów produktów zleca się również copywriterom.

Oni jak nikt inny mają swobodę wyrażania myśli, a poza tym wyszczególnią najbardziej te cechy produktów, na których najbardziej zależy zlecającemu. Nie najgorszą opcją dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sklepem internetowym jest nawiązanie stałej współpracy z doświadczonym serwisem copywriterskim. Na jej zawarciu mogą skorzystać obie strony.

Tworzenie opisów na strony- co jest najważniejsze?

Przy tworzeniu opisów na strony liczy się przede wszystkim to, by były one jak najbardziej zwięzłe i widoczne. Muszą być naszpikowane konkretami niczym barszcz uszkami na Wigilię. Poza tym w ich treści powinny być zawarte jedynie prawdziwe dane. Gdy tak nie będzie, klienci szybko zaczną omijać nasz internetowy sklep. Poza tym dobrze jest, gdy w tworzenie opisów na strony wpleciony jest język korzyści. Klienci uwielbiają wiedzieć, co zyskają po zakupie danego produktu lub rzeczy.

Czego się wystrzegać, przy tworzeniu opisów produktów?

Z pewnością lania wody i mydlenia ludziom oczu zbędnymi szczegółami. Klienci tego nie lubią. Poza tym od razu wyczują, że opis był tworzony na siłę. Podawanie wyłącznie samych suchych danych technicznych też nie jest pożądaną praktyką. Klienci czytają opisy produktów nie po to, żeby się do edukować. A jedynie po to, by zdecydować, czy je kupić, czy raczej z nich zrezygnować.

Odwrotna tendencja, czyli zasypywanie potencjalnego klienta garścią łzawych historyjek i zalet produktu, też nie jest właściwą taktyką. Klient szybko się zirytuje. A ponadto nie będzie dowierzał, iż zamieszczone informacje mają pokrycie w rzeczywistości. Jak widać, nawet sztuka pisania opisów na strony wymaga- obrania odpowiedniej strategii. Bez niej cały wysiłek może pójść na marne i nie będzie z niego żadnego zysku.