Skip to content Skip to footer

Pisanie CV – krok po kroku

Szukanie pracy zawsze należy zacząć od napisania życiorysu. Wiele osób zastanawia się, jak napisać CV, aby zainteresować pracodawcę swoim profilem osobowym i zostać zaproszonym na rozmowę rekrutacyjną. Przy pisaniu dokumentu, należy więc stosować kilka zasad, które pomogą wywołać pozytywne wrażenie na pracodawcy

Co powinno zawierać dobre CV?

Dobrze napisane CV powinno uwzględniać m.in. dane osobowe, doświadczenie zawodowe czy wykształcenie. Istotną rolę odgrywa oczywiście doświadczenie, które musi zawierać nazwę a także czas zajmowanych kolejno stanowisk. Należy także wypisać zakres wykonywanych obowiązków, z wyszczególnieniem tych najbardziej pożądanych przez pracodawcę. Ponadto, w życiorysie warto uwzględnić znajomość języków obcych oraz inne umiejętności i kompetencje, które mogą wyróżnić dany profil na tle innych kandydatów. Cenne okaże się także wypunktowanie kursów i szkoleń, które zostały potwierdzone np. certyfikatem. Zainteresowania to kwestia do wypisania na samym końcu CV, jednakże nie należy jej pomijać. Najważniejsze jest jednak, aby w życiorysie zawrzeć tylko prawdziwe informacje.

Jak napisać CV, które zadziała na pracodawcę?

Przede wszystkim, dobrze napisane CV musi przykuwać uwagę. Osiągnąć to można, tylko jeżeli dokument jest czytelny i dobrze skonstruowany. Oczywiście sama treść odgrywa tutaj kluczową rolę, jednakże dobrze wybrany szablon zrobi swoje. Efektownie zaprojektowany wzór wyróżni i podkreśli pozytywne cechy. Warto jednak pamiętać o kilku trikach, które przyciągną uwagę. Dobrym krokiem jest więc wyszczególnienie pod imieniem i nazwiskiem nazwy stanowiska, na które wysyła się aplikację. Należy zadbać o to, aby cały życiorys zmieścił się na jednej stronie. Jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Ponadto, dobrze zadziała również stosowanie odstępów, pogrubień, jak i standardowych czcionek. CV powinno mieć również odpowiednio dobrane kolory. Najważniejsze informacje należy zamieścić na górze oraz po lewej stronie dokumentu.

Jakich błędów unikać?

Częstym błędem popełnianym przez osoby piszące CV jest zawieranie zbędnych informacji, takich jak: nazwisko panieńskie czy obywatelstwo. Należy unikać także błędów ortograficznych oraz gramatycznych. Aby temu zapobiec, warto dać do przeczytania gotowy dokument innej osobie. Ponadto, nie należy wstawiać zdjęcia, które prezentuje się niestosownie. Ten ostatni błąd jest niestety często popełniany przez młode osoby, co zawsze powoduje odrzucenie aplikacji.