Skip to content Skip to footer

Remont mieszkania – jak się przygotować?

Niezależnie od tego wielkości mieszkania jego remont to duże wyzwanie organizacyjne, które wymaga odpowiedniego zaplecza finansowego. Z tego względu przed przystankiem do remontu należy się do tego odpowiednio przygotować. O czym zawsze należy pamiętać?

Kosztorys – co należy uwzględnić?

Jedną z ważniejszych kwestii jest ustalenie wiarygodnego kosztorysu. Jest to niezbędne, jeżeli chcemy uniknąć sytuacji w której realny koszt remontu przekracza posiadany budżet. Z tego względu przed rozpoczęciem remontu mieszkania należy podliczyć całościowy koszt:

– zakupu materiału,
– dostawy materiałów,
– wypłaty dla ekipy remontowej,
– składowania oraz transportu odpadów.

Ponadto należy uwzględnić różnego rodzaju dodatkowe koszta w postaci nakładu finansowego na sprzątanie mieszkania, czy też wydatki poniesione go na wynajem dodatkowego lokum, w którym będziemy przebywać podczas przeprowadzanych prac remontowych.

Harmonogram prac – dlaczego jest tak ważny

Oprócz profesjonalnie stworzonego kosztorysu jednym w kluczowych działań jest opracowanie odpowiedniego harmonogramu prac. Oczywiście tego rodzaju o harmonogram w pierwszej kolejności powinien być konsultowany z ekipą wykończeniową. Tylko w ten sposób można dowiedzieć się, jaki będzie realny czas wykonywania poszczególnych etapów remontu mieszkania. Co jeszcze?

Stworzenie harmonogramu pracy pociąga za sobą wiele pozytywnych efektów. Przede wszystkim jako inwestorzy będziemy wiedzieć ile czasu zajmie remontowanie mieszkań oraz z jakimi będzie się to wiązało kosztami za wynagrodzenie dla ekipy budowlanej. Ponadto poprzez stworzenie odpowiedniego harmonogramu będziemy mogli na bieżąco dostarczać ekipie remontowej wszystkie niezbędne materiały.

Oznacza to, że nie będziemy zmuszeni do wygospodarowania dodatkowej przestrzeni, w której trzymane będą materiały remontowe. Równocześnie nie będziemy zmuszeni do kupowania jakichkolwiek materiałów na zapas. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że różnorodne etapy prac budowlanych mogą się przedłużać. Każdorazowo należy uwzględnić to podczas tworzenia harmonogramu.

Odpowiednie zezwolenia i zabezpieczenie

Warto również mieć na uwadze, że w niektórych sytuacjach remontowanie mieszkań obliguje do uzyskania zezwoleń. Dotyczy to przede wszystkim w sytuacji, gdy remont będzie przeprowadzony w mieszkaniu w bloku. W tym przypadku w pierwszej kolejności należy poinformować spółdzielnię mieszkaniową.

W niektórych przypadkach konieczne będzie również uzyskanie zezwolenia na budowę, jeżeli generalny remont mieszkania będzie wiązał się między innymi z wyburzaniem ścian. Nie wolno również zapominać o uwzględnieniu odpowiedniego zabezpieczenia części wspólnych. Należy dołożyć wszelkich starań w tym aspekcie.