Skip to content Skip to footer

Spray mop – wygodny sposób na utrzymanie czystości

Ślady psich łap i stópek dzieciaków na panelach w salonie, plamy na posadzce w kuchni, błoto w przedpokoju – mycie podłóg, niczym wysiłek Syzyfa, to zmora gospodyń – ciężka praca, która nie ma końca. I choć nie ma sposobu na uniknięcie tej czynności, to można ją znacznie ułatwić. Dźwiganie nieporęcznego wiadra z wodą i wyżymanie ścierki warto zamienić na łatwe przecieranie powierzchni mopem ze sprayem.

Co odróżnia spray mop od tradycyjnych mopów?

Do sprzątania przy pomocy spray mopa nie jest potrzebne wiadro z wodą. To wielka wygoda przy sprzątaniu schodów, albo szybkim, bieżącym przecieraniu świeżych plam czy śladów.

Nowoczesne spray mop można porównać do mopów ze stopą sprzątającą w kształcie prostokąta. Zarówno drążek i stopa nie różnią się od siebie. Podobnie oba typy mopów wykorzystują takie same, wykonane z mikrofibry, nakładki na stopy. Zasadnicza różnica polega na tym, że mopy ze sprayem są wyposażone w zbiornik na wodę i mają inną konstrukcję rączki. Zbiornik może być umiejscowiony wewnątrz drążka, albo być przymocowany na nim, tuż nad stopą sprzątającą. Rączka wyposażona jest w dźwignię, która uruchamia pompkę wyrzucającą płyn ze zbiorniczka.

Jak działa spray mop?

Aby użyć mop ze sprayem należy napełnić zbiornik płynem. Może to być czysta woda, albo woda z dodatkiem detergentu lub środka myjącego odpowiedniego dla danego typu podłogi.Początkiem pracy jest uruchomienie dźwigni, która rozpyli przed mopem mgiełkę płynu i zwilży nią podłogę. Świeże plamy czy ślady znikają po jednym ruchu mopa. Plamy zaschnięte również poddadzą się, ale czasem należy spryskiwanie powierzchni powtórzyć kilka razy.

Spray mop doskonale sprawdza się w domu, ale również warto zastosować go na przykład w poczekalniach lekarskich, pomieszczaniach biurowych, kawiarniach czy restauracjach – w każdym miejscu, gdzie nagle może pojawić się plama, którą trzeba szybko usunąć.

Jak dbać o spray mop?

Długie użytkowanie mopa ze sprayem, czyli utrzymanie go w dobrej kondycji nie wymaga specjalnych wysiłków – wystarczy dbać o czystość wszystkich elementów.Szczególnie należy zwrócić uwagą na stan nakładki z mikrofibry. Pozostawianie mokrej nakładki na stopie, szczególnie w pozycji, gdy nakładka styka się z podłogą, to prosta droga do rozwoju flory bakteryjnej i grzybów, które są zagrożeniem dla zdrowia ludzi i zwierząt. Najlepiej zdejmować nakładkę codziennie wieczorem i po przepłukaniu lub wypraniu powiesić ją do całkowitego wyschnięcia.

Nakładki z mikrofibry można prać w pralce w wysokiej temperaturze.

Zbiornik z płynem nie wymaga codziennego mycia i suszenia – niezużyty płyn może zalegać w zbiorniki przez kilka dni. Mycie i osuszanie zbiornika można wykonać raz na tydzień.