Skip to content Skip to footer

Żarówki ledowe gu10

Wynalezienie oświetlenia elektrycznego w XIX wieku zrewolucjonizowało świat. Trudno uwierzyć, ale pierwsza żarówka świeciła tylko 8 minut. Żarówka pozwoliła ludziom pracować i funkcjonować całą dobę. Noc, ciemność nie była już taka straszna, to dało początek rewolucji przemysłowej. W dzisiejszych czasach królują w domach żarówki ledowe.

Oznaczenia żarówek ledowych

To, co najważniejsze podczas wyboru żarówki ledowej to jej gwint oraz moc. Moc żarówek ledowych oznacza strumień świetlny, który podawanych jest w lumenach (LM). Pokazuje nam skuteczność świetlną źródeł światła LED. Tradycyjna żarówka była oznaczona w Watach (W), warto wiedzieć, że 1 LM nie oznacza 1W. Przykładowo odpowiednikiem tradycyjnej żarówki 100W jest żarówka ledowa o mocy świetlnej 1521 lumenów.

Bardzo istotne oznaczenie to wybór kąta świecenia oraz barwy żarówek. Energia elektryczna jest coraz droższa, dlatego też warto przyjrzeć się efektywności energetycznej danej żarówki ledowej. Ostatnim z najważniejszych oznaczeń jest współczynnik oddawania barw, to jakość światła emitowanego przez żarówkę.

Żarówki ledowe gu10

Powyżej zostały wyjaśnione najważniejsze oznaczenia, zatem czym wyróżnia się żarówka ledowa gu10? Co oznacza gu10? Otóż to rodzaj gwintu żarówki ledowej, zazwyczaj stosowany, jako zamiennik dla tradycyjnych halogenów. Pracują one przy prądzie o napięci 230V.

Żarówki ledowe gu10 dostępne są w trzech barwach: ciepłej, neutralnej oraz zimnej o różnej mocy. Z pewnością tak bogaty wybór pozwoli każdemu dopasować żarówkę ledową gu10 w swoim domu.

Efektywność energetyczna żarówek ledowych

Efektywność energetyczna to stosunek wydajności żarówek do ich poboru energii elektrycznej. To właśnie wysoka efektywność żarówek ledowych wyparła niemal całkowicie tradycyjne żarówki. Są one trwalsze oraz nie ma wymagają takiego poboru energii elektrycznej.

Wyróżnia się kilka klas efektywności energetycznej żarówek ledowych, najbardziej energooszczędne to te należące do klasy A. Pozostałe klasy od B do E są o znacznie niższym stosunku wydajności do pobieranej energii.