Skip to content Skip to footer

Zastosowanie i wymiary płyt gipsowo-kartonowych

Remonty domu to niestety konieczność, gdy ma być czysto, wygodnie i przytulnie. Chcemy by wystrój domu odzwierciedlał nasze upodobania, człowiek spędza w nim sporą część życia. Nie tylko musi być czysto i wygodnie, ale także warto iść z „duchem czasu”. Od czasu pojawienia się płyt gipsowo-kartonowych remonty stały się znacznie szybsze i łatwiejsze.

Zastosowanie płyt gk (gipsowo-kartonowych)

Płyty gk mają dość szerokie zastosowanie, od ścian działowych, zabudowę poddasza po podwieszane sufity. To tzw. zabudowa sucha, wiele osób obecnie już na etapie budowy domu podejmują decyzję o nie wykonywaniu tynków gipsowych, czy ceramicznych, a właśnie założeniu samych płyt gk. To szybsza forma uzyskania gładkich ścian. W starym budownictwie często ściany są popękane, nierówne, założenie płyt gk pozwala uzyskać efekt, jak po gipsowaniu ścian. Na założoną płytę gk nakłada się już tylko farbę lub tapetę. Płyty gk mogą być laminowane, dzięki temu mają ochronę przeciwwilgociową. Takie płyty gk można zastosować, także w łazience oraz kuchni. Warto dokładnie przyjrzeć się wymiarom płyt gk, by było jak najmniej łączeń podczas zakładania.

Wymiary płyty gk

Wymiary płyty gk są tak różnorodne, właśnie po to, by uniknąć łączeń, to przyśpiesza znacznie pracę w czasie remontu. Docinanie płyt gk jest proste i szybkie, ale jeśli jest duża powierzchnia to lepiej uniknąć sztukowania. Natomiast przy niedużej zabudowie, np. przy sufitach podwieszanych potrzebne są mniejsze wymiary płyt. Najczęściej wymiar płyt gk wynosi 1200 mm szerokości, natomiast długości są różne: 2000, 2400, 2600, lub 3000 mm. Płyty gk mają także różne grubości, zaczynają się od 6,5 mm do zabudowy łukowej, 9,5 mm do wykańczania ścian, 12,5 mm do sufitów podwieszanych oraz 15 mm o parametrach ogniowych lub akustycznych.

Specjalne cechy płyt gk

Płyty gk o grubości 15 mm, dzięki uzbrojeniu ich włóknem szklanym należą do niepalnych materiałów budowlanych. Są to płyty gipsowo-kartonowe typu F, można je zastosować przy obuwie kominka, czy ścianek działowych. Płyty typu FH2 dodatkowo są odporne na wilgoć. Płyty gk to lekki materiał, nie obciąża ścian nośnych, pochłania wilgoć, by ją oddać, gdy powietrze staje się suche. Płyty gk są bezzapachowe i redukują hałas, zaliczane są do ekologicznego materiału budowlanego.Wykorzystanie w pomieszczeniach płyt gk jest bezpieczne i przyjazne dla człowieka. Dlatego też nie należy obawiać się jego zastosowania, dzięki różnym wymiarom płyt gk z pewnością każdy prędzej, czy później z nich skorzysta w trakcie remontu.