Skip to content Skip to footer

Zimne czy jasne światło – jakie żarówki wybrać do kuchni?

Odpowiednie oświetlenie kuchni ma znaczący wpływ na jakość korzystania z tego pomieszczenia oraz wygodę mieszkańców. Wiele osób zapomina o tym, że nawet żarówki o tej samej mocy mogą dawać całkiem różne światło. W takim razie, na co zwracać uwagę kupując lampy kuchenne oraz żarówki?

Odpowiednie żarówki do kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym sprawdzą się zarówno tanie lampy, jak i droższe modele. Ważniejszą kwestią jest jednak dobór odpowiedniej żarówki. Każda lampa kuchenna musi emitować jasne światło i nie może powodować powstawania w pomieszczeniu miejsc zacienionych. Najlepiej, jeśli główne źródło światła znajdzie się na suficie. Zbyt jasne, rażące światło także nie uprzyjemnia gotowania czy spożywania posiłków. Sama moc żarówek powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia, jak i tego, ile punktów świetlnych posiada lampa kuchenna. Czasem tanie żyrandole posiadają wejścia na kilka żarówek, dlatego nie warto ich eliminować z zakupu ze względu na samą cenę. W kuchni najlepiej sprawdzą się lampy z ciepłym światłem, które nadaje wrażenia przytulności – powinny mieć oznaczenie 3000-3900 K. W ostateczności można też zastosować żarówki dające neutralne światło.

Jaka lampa do kuchni?

Obecnie dobór odpowiedniej lampy kuchennej ma drugorzędne znaczenie. Nawet tanie żyrandole czy inne tanie lampy mają bowiem uniwersalne zastosowanie. Można do nich montować tradycyjne żarówki, halogeny czy oświetlenie LED-owe. Oczywiście to ostatnia opcja okazuje się najbardziej żywotna i oszczędna dla naszego portfela, ale dobór typu oświetlenia jest już kwestią indywidualną. Warto jedynie zwracać uwagę na to, by lampa nie była za mała lub nie posiadała klosza, który przytłumi światło. W kuchni bowiem lampa powinna mieć wykorzystanie praktyczne i czasem warto brać to pod uwagę bardziej niż walory estetyczne.

Oświetlenie dodatkowe

Kuchnia to specyficzne pomieszczenie, w którym przyda się dodatkowe oświetlenie. Może być ono montowane punktowo, przykładowo pod wiszącymi szafkami kuchennymi czy nad blatem. Dzięki temu można łatwo doświetlić stanowisko pracy i ułatwić sobie funkcjonowanie w kuchni. Czasem jedno, główne oświetlenie okazuje się niewystarczające, szczególnie przy dużych pomieszczeniach lub kuchniach o nieregularnym kształcie.