Skip to content Skip to footer

Jak powstają krówki-cukierki?

Pytanie za 100 punktów. Jaki jest najbardziej popularny cukierek, który jest do tego wyrobem polskim i od wielu lat gości w polskich domach jako ulubieniec? Nikogo chyba nie zdziwi, że odpowiedź na to pytanie brzmi: krówka. Krówki są jednym z najczęściej i najchętniej kupowanych słodyczy. Przyjrzyjmy się temu, jak wygląda proces ich produkcji.

Z czego wytwarzana jest krówka cukierek?

Przepis na krówkę jest dość prosty, wystarczy połączenie trzech prostych składników, które możemy znaleźć w każdym domu. Są to: mleko, cukier i masło. W procesie produkcji tych słodyczy, który odbywa się na dużą skalę, wykorzystywane są powyższe produkty w dużych ilościach. Składniki umieszczane są w ogromnych kotłach, po czym są gotowane przez kilka godzin. Cały proces gotowania musi trwać odpowiednio długo, tak aby powstała idealna konsystencja popularnych ciągutek.

Gdy masa krówkowa jest już gotowa, zostaje następnie przelewana na specjalne, odpowiednio duże blaty w celu wystudzenia. I ta część produkcji trwa również dość długo. Krówki stygną nawet kilka dni. Po wystygnięciu kolejnym krokiem jest podzielenie zbitej masy w pojedyncze cukierki, co może odbywać się w różny sposób. Na większą skalę krówki dzielone są automatycznie, za pomocą specjalnych maszyn. Krówka cukierek tworzona w małym przedsiębiorstwie albo w warunkach domowych jest natomiast rozkrajana ręcznie, po czym musi już tylko trafić do dobrze znanego papierowego opakowania.

Czy kruche krówki mają inny skład od ciągutek?

Każdy z pewnością zna dwa rodzaje krówek, różniące się od siebie konsystencją. Pierwszy rodzaj, to taka typowa krówka ciągutka (czasem też nazywana mleczną pomadą), która charakteryzuje się dużą ciągliwością. Po ugryzieniu cukierek ten ciągnie się i przykleja do zębów. Od takich typowych ciągutek różnią się kruche cukierki krówki, które po ugryzieniu nie ciągną się, a łamią i kruszą.

Czy te dwa typy cukierka różnią się składem? Okazuje się, że nie. Kruche krówki to nic innego, jak tylko typowa krówka cukierek, która przeleżała pewną ilość czasu po wyprodukowaniu. Świeże krówki rozciągają się, natomiast z czasem, w wyniku zajścia procesu krystalizacji masy krówkowej, dochodzi do ich skruszenia, co daje charakterystyczny efekt, jest to jednak nadal ten sam cukierek.