Skip to content Skip to footer

Jak zostać producentem eko żywności?

Żywność bio to obecnie jedna z bardziej poszukiwanych żywności na rynku. Coraz większa ilość konsumentów zdecydowana jest na zakupy żywności wyprodukowanej małych gospodarstwach i zapłacić wyższą cenę, jeśli producent zdrowej żywności da im gwarancję, że to co kupują jest rzeczywiście zdrowe i ekologiczne.

Producent zdrowej żywności – warunki prawne

Gospodarstwa ekologiczne rządzą się pewnymi prawami i są na nie nałożone pewne obostrzenia, które muszą spełnić jeśli chcą ubiegać się o certyfikat bio producenta Z drugiej strony warto rozważyć taką formę gospodarzenia ze względu na rosnącą popularność zdrowej, ekologicznej żywności. Ze względu na ścisłe kontrole związane z prowadzeniem gospodarstwa ekologicznego, oprócz wypełnienia sporej ilości dokumentacji, producent zdrowej żywności musi zgodzić się na regularne kontrole, które potwierdzą zgodność produkcji ze wcześniejszymi zamierzeniami. Szczególną uwagę zwraca się przede wszystkim na rejestr wykonanych czynności agrotechnicznych, zużycia nawozów (nie tylko ich jakości ale i ilości na hektar), czy rejestr pielęgnacji i leczenia zwierząt jeśli mamy do czynienia z produkcją mięsną lub mleczną.

Co produkować najlepiej?

Planowana produkcja zależy głównie od posiadanego areału, ale także upodobań rolniczych producenta. Uprawy roślinne przynoszą zysk jedynie raz w roku, po zbiorach, chyba że mamy możliwość przechowywania warzyw lub owoców w świeżości przez dłuższy okres czasu, z kolei w hodowli zyski możemy mieć częściej, w zależności od tego, co hodujemy, jednakże początkowe nakłady są zdecydowanie większe.Coraz częstszym rozwiązaniem jest powolne wdrażanie nowej produkcji i przestawianie się z rolnictwa klasycznego na ekologiczne w przypadku już istniejących na rynku producentów – jest to na pewno szybsze i łatwiejsze niż budowanie wszystkiego od podstaw.

Zyski, straty i dopłaty

Ze względu na ograniczenie chemii w procesie produkcji, producenci zdrowej żywności odnotowują relatywnie niższe plony niż w przypadku rolnictwa klasycznego. Odnosi się to zarówno do hodowli zwierząt jak i upraw roślinnych. Rośliny i zwierzęta wyhodowane w sposób bardziej zbliżony do naturalnego są zwykle mniejsze co przekłada się na wagę sprzedawanego produktu. Jednak cena wyprodukowanej ekologicznie żywności jest dużo wyższa, niż tej bez certyfikatu, co sprawia, że nawet zdecydowanie mniejsze zbiory mogą być bardziej opłacalne. Dodatkowo aby zachęcić producentów do ekologicznej produkcji rolnej można skorzystać z szeregu ulg i dopłat, które umożliwią szybsze przejście na nowy system produkcji i zrekompensują początkowe wydatki na ekologię