Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o konserwacji dzieł sztuki?

Większość zabytków, takich jak ogromne cuda architektoniczne oraz piękne obrazy, nie zachowało by się do dzisiaj, gdyby nie odpowiednie prace konserwatorskie. Zabezpieczenie dzieła sztuki przed zniszczeniem jest niezwykle istotne. Jednakże, na czym właściwie polega praca konserwatora? Czy każdy może nim zostać?

Jak pracuje konserwator?

Konserwacja dzieł sztuki, jak już zresztą wspomniano, to zabezpieczanie dzieł sztuki przed czynnikami, które je niszczą. Najgroźniejszym czynnikiem niszczącym jest czas. Farba na obrazach blaknie, tkanina traci jakość, rzeźby zmieniają kolory. Wszystko to jest naturalne, a zadaniem konserwatora jest swego rodzaju zatrzymanie czasu dla dzieł sztuki.

Najczęściej konserwacje polegają jedynie na zabezpieczaniu dzieła oraz na jego wyeksponowaniu. Chodzi o to, aby wyglądało ono w danej chwili tak dobrze jak to tylko możliwe. Rzecz w tym, że większość dzieł sztuki znajduje się w muzeach, gdzie są oglądane przez ludzi. Jednakże, czasami konserwacja dzieł sztuki okazuje się być czymś więcej. Mowa tu o rekonstrukcyjnej konserwacji dzieł sztuki. W ramach tego typu prac konserwatorskich nie tylko zabezpiecza się dzieła, ale również nieco się je naprawia.

Wiedza i umiejętności konserwatora

Niezaprzeczalnie, zdolności manualne oraz umiejętności wykonywania poszczególnych zabiegów są niezwykle istotne w pracy konserwatora. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Potrzebna jest także obszerna wiedza z różnych dziedzin, takich jak historia sztuki czy archeologia. Trzeba również doskonale znać się na materiałach z których wykonane są dzieła sztuki. Znajomość tkanin, kamieni, marmuru czy farb to w przypadku konserwatora sztuki obowiązek.

Każda konserwacja zaczyna się od oceny dzieła. Chodzi tutaj o określenie w jakim jest ono stanie technicznym i co można z nim zrobić. Jeśli osoba wykonująca taką konserwację dzieł sztuki nie wie nic o historii danego dzieła, czy też o tym z czego i jak je wykonano, nie będzie w stanie podjąć dobrych decyzji.

Skąd konserwator ma wiedzę?

Oczywiście, podstawą w pracy dobrego konserwatora jest pasja. Zdecydowanie, aby dobrze wykonywać konserwację dzieł sztuki, trzeba sztukę kochać. Stąd tez wielu konserwatorów czerpie wiedzę z różnych źródeł na własną rękę.

Jednakże, istnieją również studia, na których nabywa się wiedzę odnośnie konserwacji dzieł sztuki. Ukończenie tego typu studiów jest niezbędne, ażeby móc nazywać się profesjonalnym konserwatorem. Studia o których mowa są dostępne na większości uczelni artystycznych w wielu polskich miastach.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.