Skip to content Skip to footer

Magnesy w przemyśle

Uchwyty magnetyczne to jedno z zastosowań magnesów w gospodarce. Ta niezwykła substancja, mająca właściwość przyciągania innych przedmiotów umożliwiła stworzenie wielu wynalazków ułatwiających nasze codzienne funkcjonowanie.

Szczególne właściowości magnesu

Wiele osób ma bardzo proste skojarzenie z magnesem – kawałek metalowej bryły przyciągającej szpilki lub gwoździe. I choć w istocie obrazek ten doskonale oddaje sposób funkcjonowania urządzeń magnetycznych nie odzwierciedla w pełni ich możliwości.

Odkrycie magnesu dało początek wielu wynalazkom, bez których trudno wyobrazić sobie współczesny świat. Należą da nich – silnik elektryczny, mierniki zasilane prądem, głośniki, mikrofony czy prądnice. Dzięki magnesom możliwe jest wyławianie metalowych części, tworzenie zaczepów, czy sposobów zamykania. W czasach troski o przyrodę interesującym może być fakt, iż magnetyczne chwytaki wykorzystywane są na wysypiskach śmieci w celu odzyskiwania surowców metalowych. Nie zapominajmy także o magnesach na lodówkę, przytrzymujących karteczki , dzięki którym nie raz nie zapomnieliśmy o ważnej sprawie!

Uchwyty ferrytowe a neodymowe

Wykorzystywane w przemyśle magnesy mogą być dwojakiego rodzaju – neodymowe i ferrytowe. Pierwsza grupa słynie z niebywałej siły przyciągania i wytwarzane przez nią pole magnetyczne może przyciągać przedmioty ponad 1000 razy większe od samego magnesu.

Wyróżnikiem zaś magnesów ferrytowych jest to, że dzięki temu iż nie są metalowe, nie ulegają korozji.

Uchwyty magnetyczne i ich rola w przemyśle

Wiele gałęzi przemysłu korzysta z niezwykłych właściwości magnesu, stąd duża rola uchwytów magnetycznych. I tak uchwyty o dużych gabarytach przydają się podczas instalowania banerów, czy reklam. Siłą przyciągania podtrzymują ogromne plakaty.

Uchwyty magnetyczne, zabezpieczające magnes specjalnymi osłonkami nadają się także do kontaktu z wodą, czy substancjami żrącymi. W zbiornikach wodnych często prowadzi się poszukiwania zaginionych przedmiotów, które uchwyty wyławiają niczym magnetyczna wędka. Substancje żrące, na przykład kwasy są wykorzystywane między innymi w procesach hartowania stalowych elementów, które podtrzymywane przez ogromny magnetyczny uchwyt są zanurzane a następnie wyciągane ze specjalnej wanny wypełnionej niebezpieczną cieczą.

Uchwyty magnetyczne dostępne są w ofercie Cecho.