Skip to content Skip to footer

Sterowanie PLC

Rosnący popyt na produkty, które czynią nasze życie znacznie wygodniejszym, przyczynił się szczególnie do rozwoju nowoczesnych technologii. Obecnie już nie tylko w dużych zakładach przemysłowych, ale również we własnym domu możemy zautomatyzować wiele procesów. W jednym i drugim przypadku wykorzystuje się do tego m.in. sterowanie PLC.

Czym jest sterowanie PLC?

Skrót PLC oznacza Programmable Logic Controller, co tłumaczy się jako programowalny sterownik logiczny. Jest więc to urządzenie mikroprocesorowe, z pomocą którego steruje się różnego rodzaju maszynami i urządzeniami technologicznymi. W wyniku tego następuje częściowa lub całkowita automatyzacja linii produkcyjnych.

Ich główną zaletą jest to, że można je programować bez konieczności stosowania dodatkowego okablowania. Dzieje się tak dzięki ich najważniejszemu parametrowi, czyli ilości wejść oraz wyjść. Pod tym względem można rozróżnić wśród nich, m.in nanosterowniki, mikrosterowniki czy układy duże.

Zastosowanie urządzenia mikroprocesowego PLC

Sterowniki PLC to znacznie łatwiejszy montaż, który nie wymaga dodatkowego okablowania, więc przebiega on również w dużo krótszym czasie niż zastosowanie innych rozwiązań. Dlatego są one powszechnie wykorzystywane do automatyzacji całych procesów, jakie odbywają się, np. na linii produkcyjnej, gdzie powtarzalne czynności wykonywane są przez różnego rodzaju roboty przemysłowe.

Oprócz szeroko pojętej branży przemysłowej sterowanie PLC ma również zastosowanie w prywatnych domach. Dzięki niemu można zautomatyzować i sterować takimi urządzeniami jak oświetlenie, ogrzewanie, rolety, bramy, co składa się na, tzw. „inteligentny dom”.

Zalety i wady sterowników PLC

Takie rozwiązanie ma szereg zalet. Sterowniki dają bardzo szerokie możliwości zastosowania, ich montaż przebiega szybciej i nie wymaga dodatkowych inwestycji, np. w postaci okablowania. Ich sterowanie można wykonywać za pomocą innej lokalizacji. Również diagnostyka i konserwacja wykonywana jest w sposób zdalny. Zużywają mało energii i są niezawodne.

Jedną z niewielu wad, ale która jest brana często pod uwagę, jest koszt sterowników PLC. Są one dość drogie, więc taka inwestycja związana jest z nieco większymi wydatkami. Patrząc jednak na ich możliwości jest to w pełni uzasadnione.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Trinitec.