Skip to content Skip to footer

Węgiel kamienny

Węgiel kamienny jest najchętniej i najczęściej wykorzystywanym rodzajem opału w polskich domach. Wpływ na to ma między innymi jego kaloryczność, cena, wydajność i fakt, że jego spalanie nie wpływa tak negatywnie na środowisko jak inne rodzaje opału.

Sposoby wydobycia

Wyróżnić można dwa rodzaje wydobycia węgla kamiennego. Jedną z nich jest metoda odkrywkowa. Polega ona na pozyskiwaniu węgla kamiennego poprzez odkrywanie kolejnych warstw tego surowca, a wszystkie prace wydobywcze są prowadzone na powierzchni ziemi. Bardziej niebezpieczna jest metoda głębinowa. To drugi sposób pozyskiwania węgla. Wydobycie odbywa się poprzez drążenie głębokich tuneli i pozyskiwaniu z nich surowca. Sam transport na powierzchnie prowadzony jest za pomocą szybów lub sztolni. Najgłębsze kopalnie obecnie znajdują się w Afryce, a ich wyrobiska sięgają nawet trzy i pół kilometra w głąb ziemi. Praca górników jest szczególnie niebezpieczna ze względu na ryzyko wybuchu metanu czy pyłu węglowego.

Rodzaje węgla kamiennego

Składy węgla oferują kilka najczęściej wybieranych rodzajów węgla kamiennego. Jednym z nich jest ekogroszek, który przeznaczony jest do specjalnych pieców wyposażonych w podajnik. Jego kaloryczność sięga około 25 MJ/kg, choć niektóre składy węgla mają w ofercie nawet taki, który osiąga 30 MJ/kg. Kolejnym rodzajem, który może zaoferować hurtownia węgla jest miał. Jego kaloryczność jest niższa i osiąga około 23 MJ/kg. Głównie jest on wykorzystywany w przemyśle. Innym opałem, który oferuje skład węgla jest brykiet. Jest to mieszanka węgla kamiennego i brunatnego. Wykorzystuje się go do pieców, kuchni węglowych, nowoczesnych kominków, a nawet do pieców centralnego ogrzewania. Największym wydobywcom tego surowca są Niemcy.

Ceny węgla opałowego

Każdy skład węgla pozyskuje go do sprzedaży głównie od hurtowni. Przeważnie mniejsi sprzedawcy to franczyzobiorcy dużych zakładów wydobywczych. Hurtownia węgla dyktuje ceny głównie ze względu na porę roku. Najmniej zapłacić można w okresie letnim, gdy nie trzeba palić w piecu. Warto właśnie wtedy zakupić węgiel, gdyż w okresie jesiennym i zimowym ceny mocno windują w górę. Różnice mogą być nawet kilkuset złotowe za tonę. Zanim zapadnie decyzja o wyborze dostawcy, należy zorientować się na rynku u kilku sprzedawców, gdyż można trafić na korzystne promocje.