Skip to content Skip to footer

Obrotowe elementy i odbicie światła, czyli jak działają wyświetlacze elektromagnetyczne

Tablice elektromagnetyczne nie tracą na swojej popularności. Mimo ekspansji ekranów wykorzystujących technologię LED wykorzystana w wyświetlaczach elektromagnetycznych technologia nadal widoczna jest na terenie miast. Swoją popularność zawdzięczają wysokiej wydajności, niskim kosztom eksploatacji i prostym zjawiskom, na których oparto ich działanie.

Siedem segmentów, czyli możliwości wyświetlania

Wyświetlacz elektromagnetyczny tworzą moduły odblaskowe, z których każdy zawiera w sobie małe obrotowe elementy. Wpisane w formę prostokąta segmenty, w wyniku odpowiedniego programowania, pozwalają na wyświetlanie określonych symboli.

Podstawowy zakres prezentowanych na tego typu wyświetlaczach obejmuje kolejne cyfry od „0” do „9”, a także litery alfabetu od „a” do „f”. W wielu urządzeniach wprowadza się także segment ósmy, odpowiedzialny za wyświetlanie symbolu „kropki”. Oczywiście nowocześniejsze wyświetlacze elektromagnetyczne to większe możliwości, jednak zasada ich działania nie uległa zmianie od lat.

Element obrotowy, czyli siła odbicia światła

Wyświetlacz elektromagnetyczny w przeciwieństwie do popularnych dziś wyświetlaczy ledowych nie potrzebuje zasilania zewnętrznego do stałego prezentowania treści. W jego budowie brak jakichkolwiek żarówek, diod czy innych świecących elementów, które nie mogłyby zadziałać bez stałego dopływu prądu. Wspomniane wcześniej obrotowe elementy pokryte są specjalną, fluorescencyjną warstwą, wykazująca ogromną wrażliwość na światło o nawet najsłabszym natężeniu. Dzięki temu ułożone z nich symbole są widoczne przez cały czas.

Oczywiście do sprawnego funkcjonowania wyświetlacza konieczne jest napięcie elektryczne, jednak jego funkcja ogranicza się do impulsu o niewielkim natężeniu do osi, na których zamocowane zostały odblaskowe elementy. Impuls ten powoduje obrót tych elementów, prowadząc tym samym do zmiany prezentowanych na wyświetlaczu treści.

Niezawodne wyświetlacze, czyli siła w prostocie

W przeciwieństwie do stosowanych na szeroką skalę wyświetlaczy ledowych, wykorzystujące technologię elektromagnetyczną tablice wymagają o wiele mniej uwagi na każdym etapie eksploatacji.

Wysoka odporność na niskie i wysokie temperatury, brak konieczności stałego zasilania, minimalna ilość dostępnego światła. Wszystko to pokazuje, jak niewiele trzeba, by zapewnić sprawną i niedrogą komunikację.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.