Skip to content Skip to footer

Pasty termoprzewodzące w trosce o elektronikę

Podzespoły komputera, które bardzo szybko się przegrzewają, z czasem wyraźnie wpływają na wydajność oraz żywotność całego urządzenia. Da się to oczywiście odczuć w sposób bezpośredni, ponieważ gorąca obudowa jest tego najlepszym dowodem. Jak skutecznie unikać takich sytuacji?

Chłodzimy komputer, czyli pasta termoprzewodząca

W jakim celu stosujemy pasty termoprzewodzące? Chodzi przede wszystkim o to, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie wszystkim podzespołom, które znajdują się w komputerze. Są to przede wszystkim procesor i karta graficzna. Ich zbytnie przegrzewanie może mieć z biegiem czasu negatywne skutki. Zadaniem pasty jest stworzenie pewnego rodzaju izolacji, która usprawni wymianę ciepła i tym samym wydłuży czas pracy całego układu.

Pastę nakłada się w takim celu, aby wyrównać wszystkie mikronierówności. Dzięki temu zwiększa się powierzchnia stykowa i usprawnia wymiana ciepła, a temperatura pozostaje na stałym poziomie. Wymaga się więc przede wszystkim od niej, aby charakteryzowała się wysokim przewodnictwem cieplnym.

Rodzaje i specyfikacje past termoprzewodzących

Produkty te różnią się w kilku kluczowych kwestiach. Pierwszą z nich jest zakres temperaturowy. Przewodność cieplna nie jest dla wszystkich taka sama. Przekłada się to także na różnicę w cenie. Oczywiście im lepsza przewodność, tym wyższa cena, ale produkty te różnią się także składem.

Jeśli chodzi o skład, to pasta termoprzewodząca może być zarówno silikonowa, jak i ceramiczna, czy z dodatkiem metali lub diamentów syntetycznych. Najniższe parametry posiadają pasty silikonowe i należą one również do najtańszych. Te z dodatkiem metali i diamentów są najbardziej profesjonalne i najdroższe.

To, co je jeszcze różni, to również konsystencja. Mogą być płynne, mieć konsystencję korektora do zmazywania lub pasty. Im bardziej płynna, tym łatwiejsza aplikacja. Przy pierwszym razie zdecydowanie lepiej wybrać pierwszy wariant.

Jak stosować i dobierać pasty termoprzewodzące?

Jak już wiadomo, pasty mogą charakteryzować się nieco innymi parametrami. Każdy producent również ściśle określa jej przeznaczenie oraz właściwości. Zdecydowanie warto kierować się tymi zaleceniami, dzięki temu unikniemy pomyłek, a naszemu komputerowi zapewnimy optymalną pracę.

Te preparaty do naszych urządzeń elektronicznych nie są wieczne. Najtańsze wystarczają na zaledwie kilka miesięcy, droższe nawet na kilka lat. Zanim nałożymy więc nową warstwę pasty, należy usunąć tę starą. Przy aplikacji warto kierować się zaleceniami producenta.