Skip to content Skip to footer

Wiaty autobusowe

Wiaty autobusowe wszelkiego rodzaju nie należą z punktu widzenia przepisów do budynków. Zalicza się je do kategorii małej architektury miejskiej, a na ich budowę niewymagane jest pozwolenie. Czy możemy jednak stawiać wiaty w dowolny sposób?

Czy konieczność zgłoszenia budowy wiaty jest potrzebna?

Jeśli chcemy postawić wiatę przystankową, konieczność takiego działania musimy zgłosić do odpowiedniego organu administracyjnego. Są nawet takie sytuacje, kiedy konieczne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy lub zgoda konserwatora zabytków. Ogólnie jednak rzecz ujmując poza paroma wyjątkami, postawienie wiaty autobusowej nie jest większym problemem. Inna nieco i jeszcze prostsza sytuacja jest, kiedy chcemy postawić wiatę na własnym prywatnym terenie, jej powierzchnia nie przekracza 35m2, a działka ma minimum 100m2.

Z czego możemy zbudować wiatę?

Wiaty autobusowe mogą zostać zbudowane z dowolnego materiału konstrukcyjnego. Dobrze jednak, aby decyzja o tym była przemyślana. Niektóre materiały takie jak np. szkło mogą powodować na przykład dyskomfort cieplny w lecie, jeśli wiata stoi w terenie całkowicie odsłoniętym. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie materiałów praktycznych i trwałych. Wiata aluminiowa (o konstrukcji aluminiowej), jest lekka i odporna na działanie warunków atmosferycznych, dzięki czemu nie musimy zbyt często dokonywać konserwacji.

Dość ciekawym tematem jest powrót do drewna. Drewno to materiał konstrukcyjny, do którego często się wraca w małej architekturze, głównie ze względu na cenę i łatwość montażu. Najlepszym pomysłem jest łączenie materiałów, na przykład wiata aluminiowa z elementami drewnianymi, może być doskonałym połączeniem solidnej konstrukcji nośnej oraz tradycyjnego wyglądu.

Czy wiata musi mieć fundament?

Wiaty autobusowe nie muszą mieć fundamentów, ale zmieniające się warunki pogodowe na terenie naszego kraju spowodowały, że wymaga się solidnego kotwienia wiat przystankowych. Sile porywiste wiatry mogą w przeciwnym wypadku doprowadzić do wywrócenia się wiaty, pod którą schronieni są ludzie. Może doprowadzić taka sytuacja do powstania naprawdę poważnych obrażeń. W większości sytuacji stosuje się kotwienie wiaty do płyty fundamentowej. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że w przypadku konieczności przestawienia wiaty lub czasowego jej demontażu istnieje możliwość jej relokacji wraz z całą płytą fundamentową. Sytuacje takie są częste, kiedy pod wiatą są poprowadzone np. rurociągi lub sieci telekomunikacyjne. Możliwość przeniesienia całej wiaty ogranicza koszty związane z prowadzeniem tego typu prac.