Badania genetyczne Kraków obejmują szeroką ofertę badań, które polecane są zarówno na etapie planowania ciąży, jak i już podczas jej trwania. Warto wiedzieć, które z podstawowych badań DNA powinni wykonać przyszli rodzice oraz jakie są cenniki obowiązujące w laboratoriach. Badania genetyczne cena to kluczowa sprawa przy wyborze konkretnej analizy DNA.
Które badania genetyczne wykonuje się w ciąży?
Jeśli w bliskiej rodzinie występowały choroby genetyczne lub rodzice cierpią na mutacje w obrębie chromosomów, warto wykonać badania DNA w ciąży. Mogą one uspokoić rodziców i pozwalają sprawdzić, czy maluszek rozwija się prawidłowo. Badania genetyczne w ciąży dzielą się na nieinwazyjne oraz inwazyjne. Do pierwszej grupy należą – test PAPP-A, test podwójny, test potrójny czy test zintegrowany, USG genetyczne lub oznaczenie markerów biochemicznych z krwi matki. Do badań inwazyjnych można zaliczyć amniopunkcję, kordocentezę czy biopsję kosmówki. Jeśli wybierzemy badania genetyczne Kraków, możemy wybrać spośród szerokiej oferty. Warto się dokładnie zastanowić, które badania należy wykonać – wszystko zależy od zaleceń lekarzy, ale także od samych rodziców. PGD Katowice to kolejna opcja, dedykowana dla rodziców starających się o zapłodnienie metodą in vitro. Jest to badanie wykonywane na zarodkach – PGD Katowice pozwala określić, czy zarodek rozwija się prawidłowo oraz, czy nie posiada wad genetycznych. Dzięki temu zwiększa się szansa rodziców na posiadanie zdrowego dziecka.
Ile kosztują badania genetyczne w ciąży?
Cennik badań genetycznych jest zróżnicowany i zależy od kilku czynników. Na ostateczną cenę ma wpływ wybór konkretnego laboratorium, rodzaj badania i sposób pobrania próbki czy nawet metoda, którą stosuje się do analizy. Badania genetyczne cena to kwestia, o którą warto pytać w wybranym laboratorium. Badanie kariotypu rodziców to koszt około 500 złotych od osoby. Amniopunkcja kosztuje od 1300 do 2000 złotych, test PAPP-A około 250 złotych, natomiast biopsja kosmówki to wydatek rzędu 1500 złotych. USG genetyczne w zależności od gabinetu to koszt 150-300 złotych. Badania prenatalne mogą zostać refundowane przez NFZ, jeśli w rodzinie występowały przypadki chorób genetycznych, ciężarna ma ukończony 35 rok życia, ma za sobą nawracające poronienia. Skierowanie na badania wydaje lekarz prowadzący ciążę lub genetyk, o ile tylko istnieją ku temu wskazania. Jeśli chodzi o samo USG genetyczne, jest ono bezpłatne i obowiązkowe dla każdej ciężarnej.