Skip to content Skip to footer

Czym szkło można ze sobą skleić?

Szkło to bardzo delikatny materiał. Jego uszkodzenie najczęściej oznacza, iż nie nadaje się ono już do dalszego użytku. Nie oznacza to jednak, że sytuacja jest bez wyjścia. Zdarza się bowiem, że można jeszcze uratować rozbity szklany element. Zastosować należy do tego odpowiedni klej.

Klejenie szkła

Do klejenia szkła służy klej uv. To, co charakteryzuje ten rodzaj kleju, to fakt, iż aktywatorem łączącym dwie powierzchnie są promienie UV. Pod wpływem promieni UV dochodzi do polimeryzacji, a tym samym do wiązania kleju z powierzchnią.

Klej UV to preparat jednoskładnikowy. To produkt na bazie akrylowej, epoksydowej lub metakrylowej. Nie trzeba go zatem dodatkowo mieszać przed zastosowaniem.

Estetyka i odporność

Samo klejenie klejem UV jest bardzo proste. Wystarczy nałożyć klej na powierzchnię i złączyć dwa elementy. Następnie miejsce to poddać należy działaniu promieni UV. Już po chwili powstaje mocna, przezroczysta spoina. Dzięki temu sklejone elementy prezentują się bardzo estetycznie. Klej UV nie pozostawia żadnych śladów.

Powierzchnia, która została sklejona klejem UV, jest bardzo wytrzymała i odporna na uderzenia. Poza tym klej jest wodoodporny. Sklejone elementy mogą zatem bez problemu mieć kontakt z wodą.

Funkcjonalność

Klej typu UV może być zastosowany to łączenia różnych powierzchni. Mowa tu nie tylko o szkle, ale i drewnie czy tworzywach sztucznych. Co ważne, z tymi materiałami łączyć można także szkło.

Klej ten może mieć także inne zastosowanie. Dobre sprawdza się do łączenia przerwanych kabli czy do klejenia sprzętu elektronicznego. Pamiętać jednak trzeba, że klej ten nie może być stosowany do klejenia powierzchni elastycznych.