Skip to content Skip to footer

Inwestycja w działki pod biznes

Aglomeracja śląska to obszar pełen inwestycji. Obserwując ulokowane tam biznesy można stwierdzić, że aby móc faktycznie zarabiać na własnym biznesie, trzeba najpierw włożyć niemało środków w to, by go rozwinąć. Na przykład działki komercyjne, będące koniecznym wydatkiem, szczególnie te położone atrakcyjnie, są na wagę złota. Wciąż jednak można jeszcze znaleźć ciekawie położoną ziemię o powierzchni odpowiedniej pod interes.

Obiekt na wynajem

Czy faktycznie opłaca się inwestować miliony złotych w działki komercyjne? Wiele zależy od tego, co chcemy z nimi zrobić na dalszym etapie planowania biznesu. Jeżeli mamy dobry pomysł na biznes, zaś sama działka jest położona w dogodnym dla jego specyfiki miejscu, to z pewnością inwestycja może się zwrócić, ale najprawdopodobniej dopiero po kilku latach.

Weźmy na przykład pod uwagę magazyn w obrębie aglomeracji śląskiej. Do jego wybudowania potrzebna jest ogromna i droga działka, położona przy dobrej drodze dojazdowej oraz poza miastem. Jeżeli inwestorowi uda się ją zdobyć oraz uzyskać koszta na wybudowanie magazynu, może później przez lata wynajmować go różnym wielkim firmom, by mogły z niego korzystać przy przechowywaniu swoich towarów.

Własny biznes

Oczywiście obiekt na działce komercyjnej może stanąć także z myślą o biznesie własnym inwestora. Wtedy zysk może być jeszcze większy. Wiele zależy od rodzaju biznesu i zapotrzebowania na niego w danym regionie. Przed zakupem działki warto zastanowić się, czy w aglomeracji śląskiej istnieje popyt na daną usługę lub produkt, który chcemy oferować?

Być może okaże się, że okoliczne działki komercyjne są wykupione i na sprzedaż znajdzie się tylko ziemia, która nie ma odpowiedniej lokalizacji. Na przykład sklep spożywczy to dobry pomysł na niewielkiej działce w większym czy mniejszym mieście lub nawet na wsi, jednakże na przestrzeni magazynowej czy w okolicach fabryk tam gdzie praktycznie nikt nie mieszka, sklep będzie przynosił o wiele mniejsze zyski.

Ceny działek

Działki komercyjne, szczególnie te atrakcyjne, osiągają nieraz zawrotne sumy. Przed zakupem warto zorientować się w kwestii średnich cen ziemi pod biznes w okolicy. Oczywiście ostateczna cena będzie zależała od wielkości oraz położenia, a także innych cech decydujących o atrakcyjności ziemi, jednakże przy takiej okazji łatwo jest przepłacić, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi pośpiech..

Z tego względu wszelkie decyzje ostateczne trzeba podejmować po dokładnym przemyśleniu sprawy i sprawdzeniu, czy przypadkiem nie przepłacimy za działkę, która nie przyniesie większych zysków, a przy okazji jej ponownego odsprzedania poniesie się, tylko stratę.

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez GTB Metropolis