Skip to content Skip to footer

Jak zagospodarować przestrzeń między blokami?

Osiedla miejskie muszą jakoś wyglądać. I lepiej, żeby ten wygląd nie polegał na napchaniu jak się da masy bloków i chodników pomiędzy nimi, nie zostawiając żadnej wolnej przestrzeni na inne użytki miejskie. Co więc może służyć do zagospodarowania przestrzeni miejskiej? Zastanówmy się przez chwilę.

Na pewno dobrze by było, aby przy blokach znajdowały się place, na których znajdzie się trochę zieleni, ale też przestrzeń rekreacyjna. Ta ostatnia oczywiście dziel;i się na tą przeznaczoną dla młodzieży i dorosłych i tą dzieci.

Jeśli chodzi o przestrzeń dostępną dla dzieci, to chodzi oczywiście o wypełnione drabinkami i piaskownicami place zabaw wypełnione piaskownicami, huśtawkami, drabinkami i zabawkami ogrodowymi. Wszystkie one oczywiście powinny być odpowiednio przetestowane pod kątem bezpieczeństwa zanim zostaną oddane do użytku. Dobrze też będzie, jeśli we wspomnianych piaskownicach regularnie będzie wymieniany piasek – to ważne z powodów higieny i zdrowia bawiących się tam dzieci.

Place zabaw to jednak nie wszystko, oprócz nich potrzebne są też boiska i inne otwarte dla mieszkańców obiekty sportowe. Te jednak służą już raczej starszej grupie wiekowej, czyli młodzieży i dorosłym. I o ile place zabaw to miejsce spokojnego spędzania czasu przez dzieci, to na boiskach młodzież już raczej biega.

Innym rodzajem sposobu zagospodarowania przestrzeni będą oczywiście obszary zielone. Tu można mówić nie tylko o trawnikach, ale też o skwerach, parkach, a gdzie nie ma miejsca na całe parki – chociaż klombach z drzewami. W ten sposób z jednej strony poprawia się wygląd miasta, ale też tworzy się ciekawą przestrzeń, w której można usiąść na ławce i odpocząć, bądź spokojnie sobie pospacerować.