Skip to content Skip to footer

Kancelaria notarialna – podstawowe informacje

Każdy z nas ma w życiu różne sytuacje. Czasami sprawa związana jest z prawem – jeśli go dobrze nie znamy, nie warto robić wszystkiego na własną rękę, gdyż możemy sobie w ten sposób tylko i wyłącznie zaszkodzić. Zdecydowanie lepiej jest zadbać wcześniej o znalezienie dobrego specjalisty.

Kim jest notariusz?

Na początek warto wyjaśnić, kim w ogóle jest notariusz? Otóż jest to osoba nazywana nie raz „sędzią bez sporu”. Co szczególnie istotne – notariusz owszem jest prawnikiem, jednak nie adwokatem, sędzią czy też radcą prawnym. Zadaniem notariusza jest sporządzenie tudzież opieka nad konkretnymi umowami, aktami prawnymi tak, aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem i abyśmy nie byli poszkodowani.

Warto jeszcze w tym momencie wziąć pod uwagę, że notariusza obowiązuje oczywiście zachowanie tajemnicy. Nie ma on prawa wynieść jakichkolwiek informacji o kliencie. Co więcej – prawdziwy notariusz, którego podpis się liczy, powołany jest przez Ministra Sprawiedliwości. Uważajmy zatem na oszustów!

Kiedy udać się do kancelarii notarialnej?

Kiedy potrzebna nam jest pomoc notariusza? Standardowo są to wszelkie akty prawne – a zatem akt dziedziczenia, poświadczenia, oświadczenia, protokół. Pamiętajmy, że to, co po prostu napiszemy na kartce papieru np. odnośnie dziedziczenia majątku nie ma w zasadzie za dużego znaczenia, jeśli nie ma podpisu i stempla notariusza.

Dodatkowo notariusz czuwa nad legalnością umów, kontraktów i innych transakcji prowadzonych w firmach. Jego pomoc może być tutaj naprawdę nieoceniona, gdyż wiedząc, że umowy i akty są zgodne z prawem nie musimy bać się oszustw.

Jak wybrać kancelarię notarialną?

W jaki jednak sposób możemy wybrać dobrą kancelarię. Czym wyróżnia się taka solidna kancelaria notarialna? Przede wszystkim tym, że posiada dobre opinie klientów i referencje. Uważajmy jednak tutaj na opinie w Internecie – nie zawsze są one zgodne ze stanem faktycznym. Warto jeszcze oczywiście wziąć pod uwagę cenę – jednak nie patrzmy na samą jej wysokość, a raczej na adekwatność ceny do jakości usług.

Warto także wybrać się osobiście do danej kancelarii. Wówczas możemy zobaczyć, jak wygląda nasza przyszła kancelaria notarialna, porozmawiać z prawnikami. Dlaczego to takie ważne? Otóż czasem zdarza się, że dany notariusz ma świetne referencje, a mimo to jakoś nie możemy się dogadać i nie mamy do niego zaufania. Warto to odkryć wcześniej niż po jego zatrudnieniu!

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na notariusz-bydgoszcz.com.pl.