Skok ze spadochronem to jedno z tych przeżyć, o których pamięta się przez całe życie. Jest świetnym pomysłem dla wszystkich osób lubiących ekstremalne przeżycia czy przełamywanie własnych ograniczeń. Formą, z której może skorzystać praktycznie każda osoba, są skoki tandemowe, w których instruktor odpowiada za cały przebieg skoku.
Skoki tandemowe – kto powinien spróbować?
Skoku w tandemie powinna spróbować każda osoba, która lubi przeżycia powodujące wzrost adrenaliny. Do wykonania takiego skoku nie są potrzebne specjalistyczne szkolenia ani badania lekarskie. Wystarczy bezpośrednio przed startem przejść kilkunastominutowy trening.
Doświadczony instruktor, który kontroluje lot, zapewnia bezpieczeństwo, dlatego skoków tandemowych mogą spróbować również osoby niepełnosprawne, a za zgodą rodziców także osoby niepełnoletnie.
Skoki tandemowe – jak należy się przygotować?
Skoki tandemowe nie wymagają szczególnego przygotowania. Wystarczy odpowiednie nastawienie i wygodny strój, a wszystkie potrzebne informacje i sprzęty zostają przygotowane na miejscu. Skok wykonuje się w specjalistycznym kombinezonie, kasku i goglach, które dobierane są indywidualnie do wzrostu i postury.
Przed skokiem nie trzeba przedstawiać żadnego rodzaju zaświadczeń lekarskich o stanie zdrowia, wystarczy podpisanie standardowego oświadczenia. Natomiast przed rezerwacją warto zawrócić uwagę na to, że niektóre schorzenia stanowią przeciwwskazanie. Należą do nich poważne choroby układu krążenia, układu oddechowego i układu kostnego, a także padaczka, choroby psychiczne czy nadwaga.
Skoki tandemowe – jaki mają przebieg?
Pierwszym etapem jest lot samolotem. Samolot wznosi się na wysokość ok 3000-4000 metrów, w tym czasie instruktor przygotowuje wszystko do lotu i przypina się za pomocą specjalnej uprzęży do niedoświadczonego skoczka. Po osiągnięciu zamierzonej wysokości następuje najważniejszy etap.
Skok z samolotu i swobodny lot to przeżycia, które na zawsze zapadają w pamięć. Swobodny lot trwa zazwyczaj od 30 do 60 sekund, w trakcie których można osiągnąć prędkość ok 250 km/h. Po tym czasie instruktor otwiera spadochron, który spowalnia opadanie i przez kolejnych kilka minut można cieszyć się niesamowitymi widokami.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.