Skip to content Skip to footer

Palenie w miejscach pracy

Przerwa na papierosa


W większości biur, hal produkcyjnych i innych miejsc pracy pracuje chociaż kilka osób palących. Palący pracownicy mogą być problemem zarówno dla pracodawcy, jak i niepalących kolegów. Palenie papierosów przez pracowników często wiąże się z długimi przerwami w pracy, a woń dymu unosząca się w pomieszczeniu, do którego wchodzi kilka osób po zapaleniu papierosa, bywa nieprzyjemna dla innych osób pracujących w tym miejscu. Aby ograniczyć czas poświęcany przez pracowników na palenie tytoniu, pracodawcy mogą zaopatrzyć miejsce pracy w palarnie.

Palarnie w miejscach pracy


W większości hal produkcyjnych, biur czy innych obiektów można zorganizować miejsce, w którym pracownicy będą mogli palić. Korzyści wynikających z takich rozwiązań jest wiele. Przede wszystkim założenie palarni ogranicza czas potrzebny pracownikowi na wypalenie papierosa. Samo wypalenie papierosa trwa najwyżej kilka minut, jednak czas potrzebny na znalezienie odpowiedniego miejsca i dotarcie do niego, powoduje wydłużenie każdej przerwy na papierosa. Jeśli pracownicy mają do dyspozycji palarnię, znajdującą się w pobliżu stanowiska pracy, czas przerwy znacznie się skraca.
Kabiny dla palaczy, wyposażone w odpowiedni system wentylacji i filtracji powietrza, ograniczają zapach dymu osadzającego się na ubraniach osób palących. Jest to zaleta nie tylko dla samych palaczy, ale przede wszystkim dla osób niepalących, które przebywają w tym samym miejscu pracy.

Zwiększenie bezpieczeństwa


Odpowiednio zaprojektowane pomieszczenie przeznaczone do palenia tytoniu jest dobrym rozwiązaniem w tych miejscach pracy, w których przechowywane są materiały łatwopalne. Pracownicy, którzy palą papierosy w miejscach niedozwolonych, mogą stanowić zagrożenie pożarowe, jeśli przez przypadek zgaszą lub wyrzucą papierosa w pobliżu łatwopalnych przedmiotów czy chemikaliów. Założenie palarni w takim miejscu zwiększa bezpieczeństwo budynku i przebywających w nim osób, gdyż pozwala pracownikom na bezpieczne palenie papierosów w przystosowanym do tego miejscu.

Materiały do artykułu udostępnił Trybun http://www.tejbrant.pl/pl/produkty/palarnie/ producent palarni, przystanków i wiat.