Skip to content Skip to footer

Rajski ogród na Twoim balkonie

Mieszkania w bloku nie dają zwykle możliwości zagospodarowania swojego własnego ogrodu. Najczęściej jednak posiadają balkony – a na nich można stworzyć swoją małą, prywatną oazę. Wystarczy tylko kilka roślin i dekoracji.

Jak urządzić rajski balkon?

Rośliny to absolutna podstawa, gdy chcesz upiększyć swój balkon. Nic tak nie cieszy oczu i nie uprzyjemnia przebywania na balkonie jak otoczenie się roślinnością. W tym celu jednak potrzebne będą doniczki na balkon różnych rodzajów – takie, aby można było swobodnie zawiesić je na wolnej przestrzeni, a nie umniejszać tym samym powierzchni podłogi balkonu. Wiszące doniczki, które można podwiesić pod zadaszeniem, to chyba najlepsza opcja dla balkonu. Wtedy na podłodze zostaje dość miejsca, by ustawić tam niewielki stolik i krzesełko, czy rozstawić suszarkę z praniem.

Wiszące doniczki

Doniczki wiszące bardzo efektownie ozdabiają balkon. W przypadku lekkich doniczek i niewielkich roślinek, warto sprawdzić doniczki zwisające na trzech łańcuchach. Przy odpowiednim zabezpieczeniu ziemi i rośliny przed działaniem wiatru, taka doniczka sprawdzi się dobrze nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Doniczki na balkon wiszące mogą być również przytwierdzane do ścianki balkonu, za pomocą specjalnych uchwytów. Świetnie sprawdzają się też specjalne taśmy do nieinwazyjnego montażu, które doskonale radzą sobie z przytwierdzaniem niewielkich doniczek do zewnętrznych elewacji.

Rodzaje wiszących doniczek

Są różne rodzaje takich doniczek zawieszanych na balkonie. Najlepiej wybierać te z lekkich tworzyw, które nie są tak bardzo podatne na ewentualne stłuczenie. Bardzo ciekawie na nowoczesnych balkonach wyglądają doniczki wiszące z lekkiego tworzywa, stylizowane na półokrągłe ażurowe koszyczki, czy ceramiczne doniczki wiszące, zawieszone w ozdobnych siatkach. Innowacyjne wiszące doniczki w postaci żarówek z mini ogródkiem w środku to pomysł idealnie sprawdzający się na industrialnych balkonach, gdzie liczy się element zaskoczenia i kontrastu.

Doniczki wiszące, na przykład w postaci metalowej kratki przytwierdzanej do ścianki balkonu, lub zawieszane na barierkach, to fantastyczny pomysł na efektowne ozdobienie swojego balkonu. Warto zadbać o posadzenie w nich roślinek odpornych na warunki atmosferyczne i wypełniać je ziemią tylko w połowie, aby nie były zbyt ciężkie i podatne na wymiatanie ziemi. Dzięki odpowiedniej aranżacji balkonu, będzie można pochwalić się prywatną mini oranżerią na balkonie, na którym naprawdę miło będzie spędzać czas latem.