Skip to content Skip to footer

Ranking uczelni wyższych w Polsce

Po wakacjach rozpoczyna się kolejny rok akademicki, a tymczasem o indeksy najlepszych polskich uczelni, jak co roku, rywalizują tysiące młodych ludzi z różnych części kraju. W zależności od kierunku studiów i prestiżu danej placówki, studenci mogą po otrzymaniu dyplomu liczyć na mniej lub bardziej lukratywne posady. Nic zatem dziwnego, że najlepsze uczelnie w Polsce przeżywają prawdziwe oblężenie.

Uczelnie w województwie mazowieckim

Nie ulega wątpliwości, że od wielu lat, to stolica i jej szkoły wyższe wiodą prym na polu naukowych osiągnięć. Maturzyści bardzo chętnie składają papiery na uczelnie w Warszawie licząc na zaszczytny status studenta w tych najbardziej prestiżowych. Niestety na kierunkach uznawanych za najciekawsze i najpopularniejsze o jedno miejsce rywalizuje niekiedy kilkadziesiąt osób.

Wśród uczelni w Warszawie prym wiodą Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Handlowa, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Bez wzgledu na preferencje dotyczące studiowania czy zainteresowania, niemal każdy znajdzie w tej ofercie coś ciekawego.

Uczelnie w województwie małopolskim

Najstarszym i jednocześnie najbardziej znanym ośrodkiem akademickim w Polsce jest z pewnością Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Wielowiekowe tradycje i szeroki wachlarz kierunków oraz specjalizacji czynią go jednym z liderów w tym rankingu.

Bardzo dużą renomą cieszy się również Politechnika Krakowska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Akademia Ekonomiczna. Szkoły te mogą się pochwalić rosnącym z roku na rok zainteresowaniem wśród maturzystów. Choć ustępują popularnością uczelniom w Warszawie oferują interesujące i przyszłościowe kierunki dla osób zainteresowanych pracą poza mainstreamem biznesu.

Uczelnie w pozostałej cześci kraju

Coroczny Ranking Szkół Wyższych ma za zadanie aktualizację mapy jakości wszystkich polskich uczelni. W obecnej chwili na prowadzeniu już od wielu lat znajdują się Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Na trzecim miejscu wymiennie z poznańskim Uniwersytetm im. Adama Mickiewicza znajduje się Politechnika Warszawska. Śląskie uczelnie plasują się z reguły poza pierwszą dziesiątką. Podobnie wygląda to w przypadku uczelni medycznych, choć prym wiodą nieprzerwanie uczelnie w Warszawie.

Wybierając szkołę wyższą z pewnością warto kierować się własnymi przekonaniami. Rankingi bywają jednak bardzo pomocne w zakresie podpowiedzi na temat poziomu kształcenia czy perspektyw malujących się przed przyszłymi absolwentami.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem www.uczelnie.pl