Przewozy krajowe to nic innego jak zorganizowany transport różnego rodzaju ładunków i towarów na terenie całego kraju. Konkretne ładunki są przewożone z punktu A do punktu B specjalnie dostosowanym do tego celu środkiem transportu. Może to być samochód transportowy, pociąg, a także żegluga morska.
Proces organizacji transportu krajowego
Za proces organizacji transportu odpowiada wiele osób, których muszą synchronicznie ze sobą współpracować. Organizacja trasy w sposób, który umożliwi jak najszybszy i bezpieczny przewóz ładunku, jest skomplikowanym procesem, który wymaga koordynacji spedytora i kierowcy.
Jednym z głównych zadań spedytorów jest dobranie środka transportu do konkretnego ładunku. Niektóre produkty muszą bowiem być transportowane w specjalnych warunkach. Spedytor odpowiedzialny jest za zorganizowanie przewozu w taki sposób, aby jak najszybciej i całkowicie bezpiecznie dotarł do kontrahenta.
Jakie usługi świadczą firmy przewozowe?
Przewozy krajowe to tylko jedna z wielu usług świadczonych przez firmy transportowe. Same przewozy krajowe można podzielić na kilka kategorii, biorąc pod uwagę choćby rodzaj pojazdu, czy typ przewożonego ładunku.
Najpopularniejszą usługą oferowaną przez firmy transportowe są usługi kurierskie. Na rynku pojawia się coraz więcej firm przewozowych z uwagi na ogromne zapotrzebowanie klientów na usługi kurierskie.
Czym różnią się przewozy krajowe od przewozów międzynarodowych?
Wszystkie zasady i wytyczne dotyczące przewozów na terenie Polski regulowane są ustawą z dnia 6 września 2001r. o transporcie krajowym. Przewozy krajowe to takie, których miejsce startowe, miejsce docelowe oraz cała trasa zorganizowana jest w ramach granic państwa.
Z kolei przewozy międzynarodowe, które są procesem zdecydowanie bardziej złożonym, regulowane są na mocy zupełnie innych przepisów. Firmy transportowe świadczące usługi na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać specjalną licencję i dysponować pojazdami dostosowanymi do dalekich i wymagających tras.