Skip to content Skip to footer

Jak wybrać najbardziej odpowiedni efekt gitarowy?

Zarówno w przypadku początkujących amatorów, jak i doświadczonych profesjonalistów, większość gitarzystów eksperymentuje z efektami gitarowymi na pewnym etapie podróży muzycznej. Nauka gry na instrumencie powinna być największym priorytetem, a sprawdzanie różnych efektów może być świetnym sposobem na zapoznanie się z gitarą oraz specyfiką jej brzmienia. Wiele interesujących efektów gitarowych produkuje chociażby firma Strymon.

Wzmacniacze z multiefektami

Wiele nowoczesnych wzmacniaczy gitarowych jest wyposażonych w sekcje multiefektów, które zachęcają do eksperymentowania. Istnieją również dziesiątki pedałów wielofunkcyjnych, które są w bardzo przystępnej cenie i oferują kompletny zestaw efektów. Posiada je w swojej ofercie także producent efektów gitarowych Strymon. Większość tych wzmacniaczy i efektów cechuje się presetami stworzonymi przez inżynierów i profesjonalnych gitarzystów, dzięki czemu brzmią bardzo dobrze za jednym naciśnięciem przycisku. Wiele tego typu urządzeń pozwala tworzyć własne niepowtarzalne dźwięki, a następnie zapisywać je do pamięci. Praktycznie każdy gitarzysta testuje i odrzuca dziesiątki różnych efektów, a jego styl gry i muzyczne gusta ewoluują i zmieniają się.

Wybór efektu gitarowego

Z tak szeroką gamą dostępnych efektów nierzadko trudno jest wiedzieć, od czego zacząć. Najlepszym rozwiązaniem na początek jest przetestowanie efektów, z których korzystają najpopularniejsi oraz najbardziej cenieni gitarzyści. Dużym szacunkiem cieszą się chociażby efekty gitarowe marki Strymon – http://rocktone.pl/q/?producers[58]=58. Wywiady z artystami mogą być świetnym źródłem takich informacji. Dodatkowo większość graczy z przyjemnością dyskutuje o swoim sprzęcie z innymi muzykami. Warto rozmawiać z innymi gitarzystami lub basistami, występującymi na przykład w lokalnych klubach. Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór tanich pedałów wielofunkcyjnych, na przykład sprzedawanych przez producenta efektó gitarowych Strymon.

Poszukiwanie własnego brzmienia

Wielu artystów przez wiele lat poszukiwało własnego, oryginalnego brzmienia, które definiowałoby ich styl oraz służyło jako prawdziwy dźwiękowy podpis. Odkrywając kolejne efekty gitarowe, udało im się jednak znaleźć odpowiednie brzmienie oraz wyróżnić na tle innych. Eksperymentując z efektami, można również odnaleźć poszukiwane, unikalne brzmienie. Po drodze poznać można rozmaite efekty oraz możliwości współczesnych, wielordzeniowych procesorów, np. marki Strymon. Oferują one niekończące się przyjemności poprzez testowanie, doskonalenie i eksperymentowanie.