Skip to content Skip to footer

Nieprzyjemna dolegliwość, owrzodzenie podudzia

Żyjemy w czasach bardzo prężnego rozwoju medycyny. Ludzkość zna i stosuje coraz więcej leków, a w każdej minucie powstają nowe. Dbanie o siebie jest dziś prostsze, niż kiedykolwiek. Szczególnie nieprzyjemna dolegliwość, jaką jest owrzodzenie podudzi, wymaga specjalnego traktowania. Poznaj szczegóły.

Owrzodzenie podudzia – patogeneza

Owrzodzenie jest zwane inaczej wykwitem skórnym o charakterze wtórnym. Jego przejawem jest obecność otwartej, najczęściej bardzo trudno gojącej się rany, która występuje w obrębie skóry. Powstanie owrzodzeń najczęściej ma związek z bodźcem zewnętrznym w postaci pewnego rodzaju urazu, ale Owrzodzenia podudzi mogą powstać również na drodze endogennej. Problemu najczęściej zaczynają się od uszkodzenia tkanek, a ono z kolei zapoczątkowuje kaskadę procesów zapalnych prowadzących do martwicy tychże. Prawda jest taka, że owrzodzenia rzadko powstają w organizmie zdrowym. W rezultacie opisanych powyżej procesów dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, a w skrajnych przypadkach, nawet do uszkodzenia skóry właściwej. Do cech charakterystycznych owrzodzenia należy powolny przebieg procesu gojenia, który najczęściej przebiega z wytworzeniem blizny.

Zmiany trudne do leczenia, owrzodzenia podudzi

Osoby najbardziej narażone na rozwój wrzodów nóg to te, które już wcześniej doświadczyły tego rodzaju dolegliwości. Inne czynniki ryzyka, to na przykład:
– objawy niewydolności żylnej, takie jak bóle nóg, dyskomfort, obrzęk, zaburzenie ciągłości skóry, czy nawet egzema,
– żylaki,
– złamanie, uraz, czy przebyta operacja,
– przebyta zakrzepica żył głębokich w kończynie dolnej, w której miało miejsce owrzodzenie,
– żółtaczka w kończynie dolnej, w której było owrzodzenie,
– predyspozycje do choroby przez występowanie chorób żylnych w rodzinie.

Profilaktyka przy owrzodzeniu podudzia

Jeśli chodzi o narażenie na rozwój owrzodzenia kończyn dolnych, ryzyko jesteśmy w stanie obniżyć nieskomplikowanymi środkami, takimi jak noszenie pończoch uciskowych, utrata wagi, czy dbanie o stan skóry. Gdy wystąpi owrzodzenie żylne, to lekarz specjalista dobiera odpowiednią metodę leczenia. Żylaki mogą być usuwane za pomocą lasera lub za pomocą zabiegu obejmującego wprowadzenie cewnika bezpośrednio do żył. Istnieją przypadki, kiedy wymagane jest operacyjne leczenie żylaków, czy też całkowite usunięcie żył.