Skip to content Skip to footer

Trzecie zęby

Zęby człowieka pełnią bardzo ważną funkcję jako element układu pokarmowego. Można podzielić je na dwie grupy, a mianowicie na zęby mleczne (czasowe) oraz zęby stałe. Część zębów czasowych wypada pomiędzy 6 a 13 rokiem życia człowieka. Zęby stałe powinny teoretycznie pełnić swoje funkcje do końca życia, jednak czynniki takie jak wiek, choroby lub inne wypadki losowe mogą spowodować, że stracimy nasze zęby stałe. Nie należy się jednak za bardzo przejmować ponieważ wtedy przychodzi kolej na tzw. trzecie zęby.

Tym pojęciem określa się wszystkie sztuczne techniki uzupełniania i odtwarzania utraconego na skutek działania różnych czynników uzębienia. Do głównych technik tego typu należą przede wszystkim protetyka i implantologia. Protetyka polega na odtwarzaniu uzębienia człowieka przy pomocy różnego rodzaju protez ruchomych i stałych. Uzupełnienia stałe to takie, które mogą być swobodnie wyciągane z ust. Są to najczęściej protezy akrylowe, protezy szkieletowe zbudowane na metalowej podbudowie oraz protezy nylonowe. Do uzupełnień stałych zalicza się mosty i korony wykonane najczęściej z porcelany na metalowej lub bez metalowej podbudowie.

Technika ta jest bardzo powszechnie stosowana a w porównaniu do alternatyw stosunkowo niedroga. Niestety nie jest to technika pozbawiona wyrzeczeń. W przypadku gdy ubytków jest zbyt wiele lub uszkodzenia zębów są zbyt duże, aby było możliwe zastosowanie protezy konieczne jest wyrwanie pozostałych zębów. Osoby noszące protezę dla własnej wygody powinny zmienić swoje przyzwyczajenia żywieniowe i unikać pokarmów zawierających nasiona czy też orzeszki.

Odmienną techniką wstawiania „trzecich zębów” jest implantologia. Technika ta polega na wszczepieniu w kość szczęki i żuchwy metalowych implantów przypominających gwinty. Po okresie gojenia się i zrastania kości z implantem nakładane są na nie uzupełnienia protetyczne. Implanty stomatologiczne wykonywane są z tytanu, ponieważ jest to materiał biokompatybilny. Po zakończeniu procesu ich wszczepiania implanty swoim wyglądem i działaniem praktycznie nie różnią się od zębów naturalnych. Ogromną ich wadą jest w dalszym ciągu ich koszt, który sprawia że nie każdy może sobie na nie pozwolić. Porównując jednak cenę implantów do ich wyglądu i funkcjonalności, można zauważyć że stosunek ten jest bardzo korzystny.