Skip to content Skip to footer

Ważne badania prenatalne

Badania prenatalne wykonuje się po to, by przyszła mama mogła dowiedzieć się, czy płód rozwija się prawidłowo. W czasie całej ciąży wykonuje się je co jakiś czas po to, by mieć pod kontrolą zdrowie dziecka.

Po co robi się takie badania?

Dzięki badaniom prenatalnym można wcześnie wykryć ewentualne wady genetyczne płodu. Pierwsze badanie usg prenatalne wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. Już w tym czasie można określić, czy istnieje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych, czyli na przykład Zespołu Downa lub rozszczepu kręgosłupa.

Trzeba zaznaczyć, że wczesne wykrycie niektórych nieprawidłowości rozwojowych wiąże się z możliwością przeprowadzenia operacji w łonie matki. Czasami ich ustalenie jest jednak przyczyną decyzji o wcześniejszym zakończeniu ciąży cesarskim cięciem i podjęciu konkretnych działań specjalistycznych, mających na celu na przykład usunięcie wady serca.

Liczy się profesjonalizm

Wielu lekarzy podkreśla, że takie badania mają sens wówczas, gdy są wykonane z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu i specjalnych programów komputerowych. Niezwykle istotne jest także to, kto je przeprowadza. Badania prenatalne Kraków to oferta, na którą warto zdecydować się, jeśli oczekuje się najbardziej precyzyjnych wyników.

Decydując się na usg prenatalne, można spodziewać się uzyskania nie tylko informacji o tym, czy istnieje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Dzięki niemu ustala się także wiek płodu (przy pierwszym badaniu), pozwala ono także na obserwację ruchów dziecka. Podczas badania lekarz ocenia budowę jego narządów wewnętrznych, a także anatomię.

Jak przeprowadza się badania prenatalne?

Usg prenatalne wykonuje się w pozycji leżącej. Zazwyczaj takie badanie odbywa się z wykorzystaniem sondy brzusznej, niekiedy zachodzi potrzeba użycia sondy transwaginalnej. Nie wymaga ono specjalnego przygotowania ciężarnej, ponadto jest bezbolesne.

Badania prenatalne Kraków są szczególnie polecane kobietom, które ukończyły 35. rok życia lub mają w rodzinie osoby z wadami genetycznymi. Również młodsze kobiety decydują się na zrobienie usg prenatalnego, by okres oczekiwania na dziecko przebiegał spokojniej, a także, by móc zobaczyć swojego potomka jeszcze przed jego narodzinami.