Skip to content Skip to footer

Niezawodne pasy do przeładunków

Branża budowlana to przede wszystkim bardzo trudna i wymagająca praca. Każdego dnia na budowie można spotkać się z trudną sytuacją, która wymaga błyskawicznej reakcji. Zależy od tego bezpieczeństwo pracowników, ale również osób postronnych. Każdy błąd może kosztować bardzo wiele, nie tylko straty finansowe, ale również utratę zdrowia czy sprawności.

Bezpieczeństwo to podstawa

W tej branży bezpieczeństwo zawsze powinno być stawiane na pierwszym miejscu. Zwłaszcza że pracownicy mają codziennie styczność z ciężkim sprzętem i ładunkami o bardzo dużej masie. Bardzo pomocne w wykonywaniu wszelkich zadań na budowie, okazują się zawiesia pasowe, służące do odpowiedniego transportowania lub przenoszenia towarów, ładunków czy sprzętu.

Zawiesia pasowe to odpowiednio zszyte taśmy poliestrowe, które zazwyczaj są zakończone wzmocnionymi pętlami. Są mocne, bezpieczne i przede wszystkim niezawodne. Potwierdzają to odpowiednie atesty i certyfikaty, które taki produkt musi posiadać.

Odpowiedni współczynnik bezpieczeństwa

Dla ułatwienia pracy i doboru zawiesia pasowego do ładunku każdy produkt jest oznaczony współczynnikiem DOR. Jest to oznaczenie dotyczące dopuszczalnego obciążenia roboczego zawiesia w układzie prostym. W standardzie zawiesia pasowe są dostępne w obciążeniach od jednej do pięciu ton i o długości od jednego do dziesięciu metrów.

W zależności od mocowania zawiesia pasowego można DOR obniżyć lub podnieść. Na przykład w podwójnym układzie U wykorzystując zawiesie czerwone, można uzyskać DOR na poziomie 10 ton. Producenci zastrzegają jednak, aby nie przekraczać dopuszczalnych obciążeń, przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa.

Co jeszcze jest ważne?

Należy w tym miejscu wspomnieć o kilku wadach, jakie posiadają zawiesia pasowe. Przede wszystkim nie są odporne na działanie zasad. Dodatkowo są wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego tak ważne jest odpowiednie ich przechowywanie i konserwacja.

Zawiesia pasowe są odporne na niskie temperatury, od minus czterdziestu stopni, oraz na wysokie do stu stopni. W zależności od wykonywanych prac i warunków otoczenia może to być jednak wadą. Inne zawiesia są bowiem odporniejsze na wyższe temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Cecho.