Oprogramowanie Solidworks to coś więcej, niż tylko narzędzie do modelowania projektowanych detali. To również środowisko programistyczne, które – w zależności od potrzeb – może być dostosowane do specyfiki określonego stanowiska pracy. Oznacza to, że w przypadku narzędzia Solidworks licencja może dotyczyć różnych sposobów jego wykorzystania.
Licencja komercyjna i edukacyjna
Najprostszym wariantem narzędzia Solidworks jest licencja komercyjna. Przygotowuje się ją dla firm, które wykorzystują to narzędzie do zadań komercyjnych, a więc realizujących produkcję detali na zamówienie klientów zewnętrznych. Z kolei edukacyjna licencja Solidworks pozwala na wykorzystanie tego narzędzia jako aplikacji dydaktycznej, za pomocą której uczniowie poznają specyfikę oprogramowania CAD i CAM. Każda z tych licencji posiada nieco inną strukturę, ale każda zapewnia maksymalną funkcjonalność wybranego środowiska programistycznego.
Licencja badawcza i z przeznaczeniem dla startupów
Biorąc pod uwagę możliwości narzędzia Solidworks licencja badawcza przeznaczona jest głównie dla podmiotów naukowo – badawczych, takich jak zaawansowane i wyspecjalizowane uczelnie. Licencja ta pozwala realizować szereg różnych projektów, dzięki którym poznaje się zupełnie nowe właściwości przetwarzanych detali, a także testuje się kolejne metody ich dalszej obróbki. Z kolei licencja przeznaczona dla startupów to projekt z którego skorzystają przede wszystkim niewielkie, początkujące firmy, a także inkubatory przedsiębiorczości.
Licencja wieczysta – stanowiskowa
Ciekawą propozycją jest wieczysta, stanowiskowa licencja Solidworks, która – w zależności od wariantu – może być przypisana albo do konkretnego komputera, albo też do określonego konta użytkownika (dostęp online). Licencja ręczna to dobre rozwiązanie dla firm, które realizują projekty w oparciu o pracę na wybranym, fizycznie istniejącym stanowisku. Z kolei licencja online pozwala na realizację zaawansowanych projektów w oparciu o dostęp online.
Podsumowując, oprogramowanie Solidworks może być dostosowany do potrzeb praktycznie każdego użytkownika. Oznacza to, że cechuje się ono bardzo dużą elastycznością, która jest niewątpliwie mocną stroną tego środowiska programistycznego.