Pierwsza wizyta w klinice niepłodności może być powodem niemałego stresu. W związku z tym dobrze jest wiedzieć, jak się do niej przygotować i czego się podczas niej spodziewać. Dzięki temu można się łatwiej oswoić z sytuacją i pozbyć niepotrzebnego strachu. O czym trzeba pamiętać?
Klinika niepłodności Kraków – odpowiedni termin
Wprawdzie zwykle do ginekologa powinno przychodzić się już po miesiączce, to do kliniki niepłodności należy się zgłaszać w jej trakcie, czyli na początku cyklu. Najlepszy czas jest pomiędzy pierwszym a piątym dniem. Podczas wizyty odbędzie się badanie ginekologiczne. W tym wypadku krwawienie nie jest przeszkodą. Może być niekomfortowe dla pacjentki, ale na początku cyklu najłatwiej jest zdiagnozować endometrium oraz ocenić stan macicy. Jeśli pacjentka zgłosi się w innym terminie, to najprawdopodobniej będzie musiała ponownie przyjść na samo badanie ginekologiczne.
Leczenie niepłodności Kraków – ankieta
Podczas pierwszej wizycie w klinice leczenia niepłodności bardzo ważna jest ankieta. Lekarz uzupełnia ją wraz z pacjentką. Na jej podstawie wyciągane są wnioski co do rzeczywistego stano zdrowia przyszłych rodziców. W ankiecie pojawiają się pytania dotyczące stylu życia, historii chorób w rodzinie oraz historii choroby samej pacjentki. Czasami ankietę otrzymuje ona jeszcze przed wejściem do gabinetu. Wtedy może ona uzupełnić ją sama i tylko ewentualne niejasności przedyskutować z lekarzem.
Niepłodność Kraków – rozmowa z lekarzem
Wiele pacjentek obawia się rozmowy z lekarzem. Jest to bardzo intymna rozmowa, w której specjalista zapyta o częstotliwość współżycia, długość cyklu miesiączkowego oraz jego częstotliwość, o datę ostatniej miesiączki i wiele innych spraw, które mogą przez pacjentkę zostać początkowo uznane za wstydliwe. Trzeba jednak pamiętać, że lekarzowi na każde pytanie należy odpowiadać szczerze i w miarę możliwości wyczerpująco. Lekarz jest zobowiązany do zachowania dyskrecji, więc nie należy obawiać się tej rozmowy. Jest ona kluczowa do wykazania ewentualnych przyczyn problemów z zajściem w ciążę oraz do postawienia diagnozy i ostatecznie do wskazania najlepszej drogi leczenia. Podczas tej rozmowy może, ale nie musi obecny być partner.