Chyba każdemu od czasu do czasu zdarzyło się zauważyć na twarzy niezbyt estetyczne, czerwone pajączki lub bardziej zaczerwienione miejsca. To dowód na pęknięcia drobnych naczynek pod skórą. Możemy je zamaskować makijażem, ale czy istnieją jeszcze jakieś sposoby? I skąd bierze się to zjawisko?
Pękające naczynka – powszechny problem
Na początku warto zaznaczyć, że przyczyny pękania naczynek na twarzy mogą być bardzo różne. Niektóre z nich sugerują istnienie poważniejszych chorób, dlatego jeżeli to zjawisko występuje od dłuższego czasu na pewno warto skonsultować je z dermatologiem.
Jednak u większości osób pajączki na twarzy nie mają związku z żadną dolegliwością zdrowotną, a są po prostu naturalnym objawem kruchości naczyń, często odziedziczonym genetycznie. Na stan naczynek wpływa także poddawanie gorąco albo zimno, a także stan samej skóry. Jeśli jest zbyt sucha, brakuje jej wody i traci elastyczność, naczynka prawie na pewno będą pękały częściej.
Czy pękaniu naczynek można zapobiec?
Jak w przypadku wielu problemów, także i tu dobra profilaktyka potrafi wiele zdziałać. Aby zmniejszyć występowanie pękających naczynek, warto unikać nagłych zmian temperatur oraz zadbać o stan skóry i całego organizmu. Oprócz wspomnianej wyżej konsultacji lekarskiej i rutynowych badań w razie wątpliwości należy także zadbać o to, aby wypijać minimum półtorej litra wody dziennie. Przydatna bywa też suplementacja, zwłaszcza w zakresie witaminy C, unikanie alkoholu i ostrych przypraw. Ale niestety – nie usunie to już powstałych na twarzy pęknięć. Jeśli nam one przeszkadzają, dobrym wyjściem z sytuacji jest zabieg laserem diodowym (https://www.klinikazmuda.pl/Oferta/laser-diodowy-capilase-980-nm/).
Laser jako skuteczne rozwiązanie na pękające naczynka
Lasery są stosowane w kuracji pękających naczynek już od pewnego czasu, a nowoczesne kliniki mają na stanie obecnie naprawdę zaawansowane urządzenia tego typu. Już po pierwszej sesji wysokiej klasy laserem (klinikazmuda.pl/Oferta/laser-diodowy-capilase-980-nm) widać znaczącą poprawę.
W przypadku niewielkich pajączków może ona wystarczyć, natomiast dla utrwalenia efektu zalecane jest jeszcze druga, a czasem także trzecia sesja. Działanie lasera (klinikazmuda.pl/Oferta/laser-diodowy-capilase-980-nm) w tym przypadku wpływa na fizyczne zamknięcie naczynka metodą termiczną. Efektem wizualnym jest początkowe zmniejszenie się zmiany, a w końcu jej zniknięcie. Laser zalecany jest także w przypadku innych zmian, na przykład zmian występujących w trądziku.