Skip to content Skip to footer

Urządzamy jadalnię – od czego zacząć?

Jadalnia to bardzo ważne miejsce w każdym domu. Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na to, aby przeznaczyć na nią oddzielne pomieszczenie, zazwyczaj jadalnia jest połączona z kuchnią oraz salonem. Takie nowoczesne, otwarte przestrzenie to dobre rozwiązanie, w tym wypadku możliwości aranżacyjnych jest wiele.

Przede wszystkim funkcjonalność

Jadalnia to tak naprawdę stół, krzesła ze sklejki, dobre oświetlenie oraz ewentualnie komoda czy półki ścienne. Jest to miejsce, w którym centralnym punktem powinien być stół i to podczas jego wyboru trzeba się skupić. Stół musi pomieścić wszystkich gości czy rodzinę. Jeżeli lubimy zapraszać na obiady czy kolacje znajomych, dalszą rodzinę, to stół musi być większy, aby każdy bez problem mógł się przy nim zmieścić. Dobrze sprawdzają się modele rozkładane albo okrągłe. Jak nie potrzebujemy dużej przestrzeni, można wybrać stół kwadratowy.

Kolejna bardzo ważna rzecz to krzesła ze sklejki, takie w zupełności wystarczą, przy czym trzeba zwrócić uwagę na ich siedzisko oraz oparcie. Najlepiej, żeby wybrane krzesła ze sklejki były tapicerowane, albo miały chociaż wygodne siedzisko. Najważniejsze jest to, aby były po prostu wygodne. W niektórych sytuacjach rozwiązaniem może okazać się po prostu zakup poduszek-siedzisk.

Musi być też elegancko

Jadalnia nie tylko powinna zapewniać odpowiednio dużo miejsca, aby można było bez przeszkód zjeść posiłek. Ważne jest również to, aby prezentowała się stylowo, w końcu jest to strefa położona pomiędzy kuchnią a salonem, także w pewnym sensie również jest reprezentacyjna, jak pokój dzienny. W jadalni trzeba stawiać na wygodne rozwiązania. Jeżeli chodzi o ustawienie stołu, najlepiej jakby stał jak najbliżej okna, dostęp do światła dziennego jest ważny. Ważnym elementem będą również tekstylia, czyli obrusy, podkładki pod szklanki czy kubki.

Można zastosować na przykład małą komodę, która będzie dobrym miejsce do przechowywania rzeczy, które na przykład nie zmieściły się w salonie czy kuchni. Na ścianach warto przywiesić jakąś ciekawą grafikę, albo zdjęcie. Trzeb zwrócić uwagę także na oświetlenie, dobrze sprawdzą się ozdobne kinkiety, ważne będzie również odpowiednie doświetlenie stołu.

Styl i kolory

Jeżeli chodzi o styl jadalni, to powinien on współgrać z pozostałymi pomieszczeniami. Nie musi być ona urządzona w takim samym stylu, ale ważne jest to, aby wystrój posiadał elementy wspólne z kuchnią czy salonem. Najlepiej zastosować jasne kolory, które optyczne powiększą pomieszczenie.

Stoliki loft znaleźć można w ofercie spokko.pl