Franczyza zawitała do Polski wraz z kapitalizmem w latach 90-tych. Niemniej pomimo dość długiego stażu, wciąż wielu przedsiębiorców nie ma odpowiedniej wiedzy pozwalającej im sprawnie poruszać się na rynku systemów sieciowych i samodzielnie ocenić ich przydatność. Sprawdź więc, czy franczyzna jest dla Ciebie!
Czym jest franchising?
Pojęcie franchising to określnienie z języka angielskiego, w Polsce jednak częściej funkcjonuje spolszczona, bardziej przyjazna wersja – franczyza. Niemniej zawsze chodzi tutaj o systemy sieciowe, czyli kupowanie „gotowego biznesu”.
W pewnym skrócie można systemy sieciowe określić jako pakiety przygotowane do rozwijania biznesu w oparciu o sprawdzone wcześniej rozwiązanie. Przykładowo możemy otworzyć stację benzynową, czy restaurację szybkiej obsługi bez wcześniejszej znajomości tej branży, posiadając do tego logo znanej marki i gotowy system odbioru towarów. Wcześniej odbywają się specjalne szkolenia opisujące dokładnie szczegóły prowadzenia danego biznesu, dzięki czemu przed jego startem przedsiębiorca wie już jak zarządzać przedsiębiorstwem.
Zalety i wady systemów sieciowych
Franczyza ma swoje niewąpliwe zalety, ma też jednak i wady. Plusem na pewno jest fakt, że systemy te pozwalają otworzyć biznes od razu sygnowany znaną marką, która do tego najczęściej jest reklamowana w różnych mediach niezależnie od naszych lokalnych działań. Możemy też wybrać cokolwiek nam odpowiada – systemy franczyzowe rozwinęły się dziś w niemal każdej gałęzi gospodarki oferując ogromną ich różnorodność. Gotowy pakiet szkoleń, dostawcy towaru, często nawet gotowe ementy wyposażenia lokalu i szyldy, także niewąpliwie pozwolą szybko wystartować i nie zajmować się drobiazgami.
Trzeba jednak patrzeć na całość – bowiem podstawowym problem franczyzy są koszty. Na start musimy mieć określoną, z góry założoną kwotę, później też płacimy określony procent od obrotu lub stałą stawkę. To powoduje, że często część zysków jest „zjadana” przez właściciela systemu, który w dłuższej perspektywie czasu nie wkładając dużo energii ma stały przychód, za to nie ponosi już ryzyka biznesowego, które wciąż spoczywa na nas.
Kolejna rzecz to standaryzacja – niestety często nie możemy puścić wodzy fantazji – wszystko we franczyzie musi być takie jak z góry założono. Oznacza to często przymu kupowania towarów czy prowadzenia usług nierentownych ale wymaganych ze względów standardów. Stąd też nasz „pudełkowy biznes” możemy uznać za produkt zamknięty – nie dający się mocno modyfikować.
Wszystko ma zalety i wady. Podsumowując jednak, będzie dobry raczej dla młodych, niedoświadczonych przedsiębiorców oraz tych w pełni świadomych ograniczeń jakie one niosą. Jeśli pragniesz mieć pełną kontrolę – systemy sieciowe na pewno nie są dla Ciebie! Za to jeśli chcesz mieć święty spokój i oczekujesz pomocy – na pewno musisz tego spróbować!