Skip to content Skip to footer

Jak sprawnie przeprowadzić likwidację rys z felg?

Niektórym wydaje się, że zarysowane felgi to duży problem, z którym koniecznie trzeba udać się do warsztatu. Okazuje się jednak, że o ile zarysowania nie są ogromne, od początku do końca pozbywaniem się problemu można zająć się samemu.

Zdejmowanie kół

Zanim przydatne będą lakier do felg i szpachla, trzeba zdjąć koła. Nie jest to trudne, jednakże, konieczne jest również założenie kół zapasowych. Niewątpliwie, to może być większym kłopotem, gdyż nie każdy ma zapasowe koła. Warto się więc w nie zaopatrzyć, jeśli chce się używać szpachli i lakieru do felg.

Warto mieć na uwadze, że ponowne zakładanie kół, z pomalowanymi już felgami, powinno być wykonywane z wielką uwagą. Rzecz w tym, że konieczne jest dokładne wyważenie kół, gdyż przed renowacją felg zdejmuje się z nich wszystkie obciążenia. Warto również zauważyć, że niektórzy zawsze przed lakierowaniem zdejmują z kół opony. Można to zrobić, jednak wydaje się, że nie jest to absolutnie konieczne.

Pierwsze etapy likwidacji szkód

Początkowo, zanim na dobre zacznie się korzystać z lakieru do felg, warto użyć szpachli oraz wyszlifować odpowiednio felgi. Poleca się w pierwszej kolejności szlifowanie, później nakładanie szpachli oraz ponowne szlifowanie. Jeśli wykonuje się te czynności w takiej właśnie kolejności, uzyskuje się najlepsze rezultaty.

Gdy szpachla już wyschnie oraz szlifowanie zostanie powtórzone, przychodzi czas na podkład. Potrzebna jest gruba warstwa podkładu, więc nakładać powinno się go kilka razy. Zwykle trwa to dosyć długo, gdyż każdorazowo po nałożeniu warstwy trzeba czekać, aż wyschnie, zanim będzie można nałożyć kolejną.

Lakier do felg – 2 rodzaje

Na wyschnięty podkład o odpowiedniej grubości nakłada się w końcu lakier do felg. Warto zauważyć, że są dwa rodzaje lakierów do felg. Pierwszy z nich, który nakładany jest bezpośrednio na podkład, jest to tak zwany lakier bazowy. Jest to najważniejsza warstwa lakieru, która nadaje kolor felgom i sprawia, że wszelkie niedoskonałości felg, których nie udało się pozbyć za pomocą szlifierki i szpachli stają się niewidoczne.

Gdy na powierzchni felg znajduje się już gruba warstwa podkładu oraz lakieru bazowego, przychodzi czas na lakier do felg pełniący funkcję ochronną. Jest to lakier, który jest całkowicie bezbarwny. Niemniej jednak, ma on również niewielki wpływ na estetykę felg, gdyż sprawia, że stają się one odrobinę bardziej błyszczące. Niewątpliwie, z racji swojej funkcji ochronnej, warstwa lakieru bezbarwnego jest bardzo ważna.

Artykuł powstał we współpracy z Lakiery24.com